YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talep patlaması yaşanıyor
Talep patlaması yaşanıyor
05 Eylül 2010 10:57
Ramazan bayramına sayılı günler kala araç kiralama firmalarında iş yoğunluğu arttı. Tatile giden vatandaşlar kısa mesafeler için araç kiralama yöntemine başvuruyor. Hal böyle olunca da firmalardaki yoğunluk yüzde 30-40 oranında arttı, yüzler güldü.

Ramazan bayramını araçsız geçirmek istemeyenlerin, araç kiralama firmalarındaki yoğunluğu artırdığı bildirildi. 

Alınan bilgiye göre, otomobil kiralama firmalarında, Ramazan Bayramı nedeniyle adeta talep patlaması yaşanıyor.

Yaşanan talep artışının firmalardaki yoğunluğu yüzde 30-40 oranında artırdığı belirtilirken, bu artışta son yıllarda özel hava yolu şirketlerinin gelişmesinin de etkili olduğu ifade ediliyor.

Uygun fiyatta olan hava yolu taşımacılığı ile tatil yörelerine gidenlerin, gittikleri kentlerde de kısa mesafeler için araç kirala yöntemine başvurdukları belirtiliyor.

Araç Kiralama ve Kullanıcıları Derneği (AKKDER) Başkanı Asım Yönel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sektörde Türkiye genelinde 180 bine yakın araç olduğunu belirtirken, bu araçlara bayram öncesi talebin firma temsilcilerini sevindirdiğini söyledi.

Bayram öncesi sadece Akdeniz Bölgesinde 2-3 bin civarında bir talep aldıklarını anlatan Yönel, ''Bayramda hem tatil yörelerine hem de aile ziyaretlerine araçsız gitmek istemeyenlerin çoğu kiralık araçları tercih ediyor. Bayram öncesi ülke genelindeki tüm firmalarda yüzde 30-40 oranında yoğunluk artışı yaşanıyor'' dedi.

Araç kiralamadaki yoğunluğun önümüzdeki hafta içinde de sürmesini beklediklerini ifade eden Yönel, kiralamada en düşük fiyatın ise günlük 60 liradan başladığını kaydetti.

ARAÇ KİRALAYANLARA UYARILAR

Yönel, araç kiralayanların mağdur olmaması için yetkili firmaları tercih etmesini önerdi.

Piyasada gerçek işi bu olmamasına karşın çok sayıda araç kiralayan firma bulunduğunu belirten Yönel, ''Vatandaşlarımız kesinlikle dernek üyesi firmaları tercih etmeli. Aksi takdirde eski ve herhangi bir kaza karşısında güvenli olmayan araçlar kiralanabilir. Bunun yanı sıra yetkili acente olmaması nedeniyle kaskosu ve trafik sigortası olmayan araçlarda kiralanabiliyor'' dedi.

Yönel, sektörün en büyük sıkıntılarının başında herhangi bir yasal düzenlemelerinin bulunmaması olduğunu da söyledi.

Sektörde adeta bir ''başı boşluk'' olduğunun altını çizen Yönel, mesleğin şartlarını, koşullarını denetleyecek bir birimin kurulması gerektiğini bunun da Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde olmasını beklediklerini bildirdi.
AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler