YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Talep eksiksiz karşılandı
Talep eksiksiz karşılandı
25 Nisan 2013 13:52
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Parmaksız, kamuoyunda "işçilik maliyeti arttı" diye bahsedilen hususlarla Darphane'nin ilgilisi olmadığını söyledi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, altının ons fiyatındaki artış ve kuyumcuların arz sıkıntısı nedeniyle fiyatını yükselttiği altınla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün gerçek ve tüzel kişilerden aldığı külçe altınları yine onların talep ettiği Cumhuriyet altınlarına çevirip, üretim aşamalarından geçirdikten sonra Cumhuriyet altını haline getirip, teslim etmekle görevli olduğunu vurgulayan Parmaksız, bu hizmetlerin karşılığında da belli bir fire ve işçilik oranı adı altında bedel alındığını kaydetti.

Bu bedelin sabit olduğunu, hiçbir dönem değişmediğini dile getiren Parmaksız, Darphane'nin şu anki üretim kapasitesinin de mevcut talebi karşılayacak düzeyde olduğunu anlattı.

Kamuoyu ve piyasalarda altın fiyatının artmasının nedeni olarak Darphane'nin piyasaya altın sürmesiyle ilgili yanlış algı olduğunun altını çizen Parmaksız, "Gerçek ve tüzel kişiler ellerindeki külçe altınlarını bize getirir ve talep ettikleri Cumhuriyet Altınlarını bizden isterler. Bizler bunları alır talep edilen Cumhuriyet Altını'nı üretir ve teslim ederiz. Dolayısıyla Darphane'nin kendiliğinden piyasaya altın sürmesi mümkün değildir. Piyasadan üretim talebi gelirse üretir teslim ederiz. Altın fiyatlarının değişmesi bize gelen altın talebinin değişmesi dolayısıyla bizim üretim miktarlarımızı da değiştirebilir. Ancak 'fiyatlar düştüğünde talep artar, yükseldiğinde talep azalır' şeklindeki kurguya veya kesin yargıya varmak mümkün değildir" diye konuştu.

Piyasanın hızlı gelişen talepleri için nasıl bir önlem aldıkların ilişkin da Parmaksız, "Biz siparişi belirlemiyoruz. Sipariş miktarını piyasa kendisi belirliyor" karşılığını verdi.

Parmaksız, " Nisan ayının ikinci haftasına kadar gelen yaklaşık 32,1 tonluk sipariş, toplam üretim kapasitesinin bir buçuk katından fazla olmasına rağmen belirtilen zamanda eksiksiz karşılanmıştır" dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler