YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Taksit sınırlandırması negatif bir etki yaratmayacak"
"Taksit sınırlandırması negatif bir etki yaratmayacak"
01 Mart 2014 11:27
Philips Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Göktuğ Gür, kredi kartına taksit sınırlandırmasının küçük ev aletleri sektörünü beyaz eşya ve cep telefonu sektörleri kadar etkilemeyeceğini belirtti.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Gür, 2013 yılının küresel dalgalanmalara karşın Philips için başarılı bir yıl olduğunu, dünya genelinde 2013'te Philips'in satışlarının yüzde 3 artarak 23,3 milyar avroya ulaştığını, Interbrand global markalar sıralamasında da şirketin marka değerinin yüzde 8 artarak 40. sıraya yükseldiğini anlattı.

Philips'in iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olan sürdürülebilirlik alanında da çalışmalarına devam ettiğini, 1.8 milyar insanın hayatını iyileştirerek yeşil ürün satışlarını toplam satışlarının yüzde 50'si oranına getirdiklerine işaret eden Gür, Türkiye özelinde bakıldığında başarılı bir yıl geçirdiklerini, büyümenin yanı sıra önemli projelere imza attıklarını belirtti.

Gür,Enerji ve Tabii Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM)ile ortak gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk LED'li yol aydınlatma pilot projesinin bunlardan sadece biri olduğunu vurgulayarak,şehirlerde enerji verimli, çevre dostu ve daha aydınlık yolların ilk uygulaması olan proje kapsamında Ankara İnönü Bulvarı'nda bulunan 46 adet armatür'ün LED'li yol aydınlatma armatürleri ile değiştirilerek yüzde 40 oranında enerji tasarrufu sağlandığını kaydetti.

Philips'in84 yıldır Türkiye'de aydınlatma, sağlık ve tüketici ürünleri sektöründe kesintisiz olarak faaliyet gösterdiğini, bu 84 yılda Türkiye ekonomisinin gücüne, çalışanların yetkinliklerine ve misyona olan inançlarıyla başarı hedeflerini hep daha yukarı taşıdıklarını, Türkiye'de sağlık, aydınlatma ve tüketici ürünlerinde birçok alanda sektöre liderlik ettiklerini, aydınlatmada LED teknolojisi ile daha da güçlenen liderliklerini tüketici ürünleri sektöründe pek çok üründe pazarın lideri olarak pekiştirdiklerini anlattı.

Sağlık sektörüne yönelik sundukları inovatif yüksek teknoloji ürünlerle de bugün Philips'in bu pazarın önde gelen lider firmalarından birisi olduğunu ifade eden Göktuğ Gür, aydınlatma özelinde bakıldığında sektörün şehirlerdeki nüfus artışı veartan enerji ihtiyacı gibi global trendlere paralel etkin bir büyüme gerçekleştirdiğini, uzun ömrü ve sağladığı enerji verimliliği ile LED teknolojisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sektöre damgasını vurmuş durumda olduğunu dile getirdi.

Gür, kapasite, kalite ve ürün çeşitliliği açısından hızla gelişen aydınlatma sektörünün yeni ve gelişmiş bir teknoloji olan LED'e yönelerek büyüme sürecini hızlandırdığın belirten Gür, aydınlatma alanında ileriki dönemde LED'in ciddi bir paradigma değişikliğine yol açmasının beklendiğini,2015 gibi yakın bir tarihte piyasanın en az yüzde 50'sinin LED'e geçmesini ve bu oranın 2020'de yüzde 75'e ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

Türkiye'de LED dönüşümü konusunda hem endüstriyel tüketicilerde, hem de son kullanıcılarda bilinç oluşmaya başladığını, LED dönüşümü konusunda Türkiye'de şu anda en ciddi çalışma yapılan alanlardan birinin yol aydınlatma uygulamaları olduğunu ifade eden Gür, Türkiye'de mevcut 7 milyon konvansiyonel yol aydınlatma armatürünün kısa ve orta vadede LED'e dönüşümünün gündemde olduğunu söyledi.

Gür, şunları kaydetti:

"Uluslararası Enerji Ajansı'nın tahminlerine göre 12,7 milyar ton eşdeğer petrol (TEP) olan dünya birincil enerji talebinin mevcut enerji politikaları ile devam edilmesi durumunda 2035 yılında yüzde 50 oranında artarak 18,7 milyar TEP'e ulaşması bekleniyor. Ülkemizde de son 10 yılda birincil enerji tüketimi yüzde 50 oranında arttı. Artan bu talebi karşılamak üzere enerji yatırımlarının da arttığı ülkemizde enerji verimli aydınlatmaya geçiş çok önemli bir gündem maddesi. Philips olarak biz de liderliğini üstlendiğimiz LED teknolojisi ile sunduğumuz enerji verimli ürün ve teknolojiler aracılığıyla, tüm sosyal paydaşlarımıza kazanma fırsatı sunuyoruz." 

"2025 yılına kadar her yıl 3 milyar insanın hayatını iyileştirmek"

Gür, Philips'in farklı stratejik alanlarda40'a yakın iş kolunda faaliyet gösteren büyük birteknoloji şirketi olduğunu, şirketin bu iş kollarının yarısından fazlasında da dünya'da lider konumunda olduğunu vurgulayarak, 120 yıl önce ilk Philips ampulün üretildiği günden bu yana inovasyon ve insan odaklı yaklaşımın Philips'in temel taşı olduğunu, vizyonlarını 2025 yılına kadar her yıl 3 milyar insanın hayatını iyileştirmek olarak tanımladıklarını ifade etti.

2014'te hem küresel hem de Türkiye özelindeki hedeflerinin insanların hayatını iyileştiren inovasyonlarla büyümeyi sürdürme ve performansı artırmak olduğunu aktaran Gür, ileriki dönemde Türkiye özelindeki stratejik planlarının arasında şirketin pazardaki yeteneklerini güçlendirerek liderlik alanlarını genişletmek, tüm sosyal paydaşlara artı değer yaratacak ürün ve çözümleri sunmak için müşteri odaklı ve operasyonel mükemmelliği temel alan"Accelerate" iş modelininhayata geçirilmesi olduğunu kaydetti.

Sektördeki en önemli trendlerin dijitalleşme ve yeşil ürünler olduğunu belirten Gür, kısıtlı enerji kaynakları, iklim değişikliği, şehirlerdeki nüfus artışı, enerji fiyatlarındaki artış ve ekonomik büyüme gibi global trendlerin tüm dünyayı ve Türkiye'yi etkilediğini, bu noktada, enerji verimli aydınlatma çözümleri ve yeşil ürünlerin global sürdürülebilir gelişmeyi sağlamada önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

2014 yılının aydınlatma sektörü açısından oldukça iyi geçeceğini dile getiren Göktuğ Gür, sektördeki büyümenin süreceğini, özellikle enerji verimli aydınlatma çözümlerine dönüşüm kapsamında pazarda hareketlilik olacağını bildirdi.

Kredi kartına taksit sınırlandırmasının sektörü nasıl etkileyeceği sorusu üzerine de Gür, düzenlemenin küçük ev aletleri sektörünü, beyaz eşya ve cep telefonu sektörleri kadar etkilemeyeceğini belirterek, ilk geçiş sürecindeki birkaç ay tüketicilerin toplam bütçelerinde yaratacağı baskı ile sektörün büyüme hızında bir yavaşlama gözlenebileceğini ancak uzun vadeli negatif bir etki olmayacağını kaydetti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler