YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahran’a 10 milyar Dolarlık çıkarma
Tahran’a 10 milyar Dolarlık çıkarma
11 Ağustos 2015 03:02
Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, İran pazarından pay almak için harekete geçti. Geçen ay Tebriz’e giden DAİB ticaret heyeti, 10 milyar dolar ihracat hedefi koydu.

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasının ardından Türkiye ticarette hedef büyüttü. Van ve İran’ın Hoy kentinde ortak serbest bölge kurulması planlanırken, ortak yatırım için girişimler başladı.

Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (DAİB), geçen ay sonunda Tebriz’e geniş katılımlı bir ticaret heyeti ile çıkarma yaparken şimdi de İranlı firmalar geliyor. İranlı firmaların Türkiye’ye geleceğini bildiren DAİB Başkanı Cemal Şengel, farklı sektörlerde fabrika yatırım yapılmasının planlandığını söyledi. Ziyarette ‘Tek taraflı mal satmak istemiyoruz’ dediklerini aktaran Cemal Şengel, şunları söyledi:

Pay istiyoruz

“Karşılıklı ihtiyaçlar belirlenecek. Onların bilgi birikimi farklı bizimki farklı. Mermer sanayisinde önemli mesafe kat ettik. Plastik, süt ve süt ürünleri ile mobilya gibi sektörler ön plana çıkıyor. Alım heyeti davet ettik. Türkiye’nin batısındaki büyük holdingler de bu gelişmeleri kaçırmamalı” dedi. İran’a uygulanan ambargonun kaldırılmasının ardından ilk etapta ortaya çıkması beklenen 100 milyar dolarlık ticaret hacminden Doğu’da üretim yapan firmalar da önemli miktarda pay almak istiyor.

İhracatçılara çağrı

17 şehri kapsayan DAİB, İran’a 10 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. İran’la ticarette yeni dönemin başlaması için Ekonomi Bakanlığı’nın çalışmaları sürüyor. Tüm ihracatçı birliklerinin İran pazarı için girişimde bulunulması istenildi.

TERCİHLERİ BİZİZ, GEÇ KALMAYALIM

Türk işadamlarının İran pazarına girmekte gecikmemesi gerektiğine dikkat çeken Şengel, “Biz diyoruz ki Türkiye işadamları burada geç kalmamalı. Çünkü uluslararası şirketler İran’a girmiş bile. İran’da şunu gördük: Türk işadamları 10 adım uluslararası şirketlerden önce başlıyor. Tercih Türk işadamları. Aynı şekilde Türk işadamlarına korkunç güven var. Görüşmemizde bize Türkiye’yi soruyorlar. ‘10 yılda bu gelişmeyi bu hızı nasıl yakaladınız’, ‘Bu hızlı gelişme ve modernleşmeyi nasıl yakaladınız’ diye soruyorlar” şeklinde konuştu.

Ayakkabı ihracatı yüzde 111 arttı

Türkiye ve İran arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdı. Anlaşmanın yarattığı rüzgarın gümrük indiriminden faydalanamayan sektörler için de itici güç olduğunu vurgulayan TASD Başkanı Hüseyin Çetin, deri ürünlerine yüzde 75 gümrük vergisi uygulanmasına rağmen İran’da pazar paylarını ikiye katladıklarını söyledi. İran’ın geçen yıl 494 milyon dolarlık ayakkabı ithalatı yaptığına dikkat çeken Çetin “İlk 7 ayda İran’a ayakkabı ihracatımız yüzde 111 artışla 6.5 milyon dolara çıktı. Bu daha başlangıç. İran’a kısıtlamalar kalkacak, komşumuz dünyaya açılacak. Yeni dönemi Türk ayakkabı sektörü için fırsata çevireceğiz. 2016’da İran’a ayakkabı ihracatımızı 50 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

STAR

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler