YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sürücüler dikkat! Borcunuz çıkabilir!
Otoyol ve köprü geçişlerinde iki yıldır uygulanmaya başlayan HGS'de sorunların ardı arkası kesilmiyor. Okuma hatası yüzünden binlerce sürücüyü mağdur eden sistem, 1.75 olan geçiş ücretini 165 TL olarak yansıttı.
Sürücüler dikkat! Borcunuz çıkabilir!
31 Aralık 2014 / 08:10 Güncelleme: 31 Aralık 2014 / 12:51

Otoyol ve köprü geçişlerinde trafik akışını hızlandırmak için iki yıl önce uygulanmaya başlanan HGS’de sorunların ardı arkası kesilmiyor. Okuma hatası yüzünden binlerce sürücüyü mağdur eden sistem, 1,75 TL olan geçiş ücretini 165 TL olarak yansıttı. HGS, sürücülerden geçmediği yol için de ücret aldı.

Hızlı Geçiş Sistemi’ndeki arızaların faturasını sürücüler ödüyor. İki yıldır sürekli olarak hata veren HGS sistemi isyan ettirdi. Sistem son olarak okuma hatası yüzünden binlerce lira ceza kesmeye başladı. Sürücüler geçmediği yol için ücret ödemek zorunda kaldı. Ceza alan sürücülere ise tebligat ulaşmadığı gibi, bilgi de verilmiyor. Sürücülerin aradığı müşteri hizmetleri hattı çalışmıyor. İnternet sitesi üzerinden yazılan mesajlar ise sistem tarafından geri çevriliyor.

11 katı ücret kesildi

HGS sisteminin mağdur ettiği sürücülerden Fahri Erata, geçiş ücreti için 1,75 TL ödemesi gerekirken sistemdeki aksaklıklar yüzünden 165 TL ödemek zorunda kaldı. Erata’ya kesilen ceza içinde en uzak mesafe olan  Ankara - Çamlıca arası bedel yansıtıldı. Erata, “İş için kullandığım Samandıra -Çamlıca güzergahının geçiş ücreti olan 1,75 TL için bakiyemiz yeterliyken, HGS etiketimde 10 TL bakiye olduğunu düşünürsek, Ankara-Çamlıca ücreti olan 15 TL yeterli olmuyor. Samandıra - Çamlıca güzergahı için yapılan geçişlerde 165 TL ceza ödüyorum bu da yaklaşık 11 kat ceza anlamına geliyor” dedi.

HGS okumadı ceza geldi

Seda Gamze K.’ya ise etiketin okunmamasından kaynaklı ceza tebligatı geldi. Ceza ile ilgili olarak bilgi almak için aradığı müşteri hizmetleri yanıt vermedi. Gamze K. “4441117 numaralı hat ya hiç açılmıyor ya da hatlarımızda yoğunluk ilerleyen saatlerde tekrar arayın diyor. 20 sefer sürekli aynı telesekreter aynı şeyi söylüyor. Ya gerçekten çok yoğun ya da kimse bakmıyor” diye konuştu

Geçmediği yolun parası istendi

Atakan B.’den ise kullanmadığı otoyolun ücreti istendi. Durumu HGS üzerinden yaptığı sorgulamadan fark eden sürücü Atakan B, “Aracıma FSM’den kaçak geçiş yapmışım hesapta ama tabi ki böyle bir şey yok ben o tarihte ve o saatte oradan geçmedim; bu olay başıma 4’ncü kez geliyor" ifadelerini kullandı.

Dilekçe yazdım  cevap yok!

HGS sisteminde bir diğer arıza ise bakiye olmasına rağmen kaçak geçiş yapıldı diye ceza kesilmesi. Sürücülerin en çok bu durumdan şikayetçi. Sürücülerden Harun P.: “HGS geçişlerimde HGS kartımda bakiye olduğu halde kaçak geçiş olarak görülen bir çok geçişim olmuş ve HGS’den geçerken 1,35 ve 4,40 geçiş ücretleri olan gişelerde tek seferde 13,50-15,00 keserek hesabımdaki bakiyeyi bitirmiş olup diğer geçişlerimi de kaçak duruma düşürdü. Olayın üzerine gittim dilekçe yazdım 'en kısa sürede dönülecek' denildi ama ne bir mail ne de bir telefon geldi ” diye konuştu.

 

YENİ ŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler