YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sürpriz gelir kapısı
Devletin 100 milyar liralık birikmiş alacağına ödeme kolaylığı getiren af düzenlemesiyle bankalara sürpriz gelir kapısı açacak.
Sürpriz gelir kapısı
18 Kasım 2010 / 08:34 Güncelleme: 18 Kasım 2010 / 09:01

Devlete olan borçların banka kredisiyle ödenmesi bankalara müthiş gelir kapısı açacak.

Borcun 4'te 1'i krediyle kapatılsa dahi bankalar 2,1 milyar lira kazanç sağlayacak. Kredi sayesinde devlet 325 milyon lira ilave gelir, vatandaş da 35 milyon lira tasarruf elde edecek...

Devletin en az 100 milyar liralık birikmiş alacağına ödeme kolaylığı getiren af düzenlemesi sayesinde bankalara büyük miktarda sürpriz gelir kapısı açılacak. Banka kredisiyle yapılan ödemeler bankalar kadar olmasa da devlete de vatandaşa da şirketlere de milyonlarca lira ilave gelir ve tasarruf sağlayacak.

72 AYRI TAKSİT VAR

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı, vatandaşın ve şirketlerin devlete olan yaklaşık 300 çeşit borcuna ödeme kolaylığı getirirken, şirketlere ayrıca stok affı, matrah artırımı ve varlık barışı imkanları da sunuyor. Tasarının kapsamı çok geniş

tutulduğu için vatandaşın birkaç farklı borcunu bir anda peşin ödemesi neredeyse imkansız. Devlet Bakanı Ali Babacan, taksitlendirmeye girilmesi halinde çok borçlu vatandaşların 72 ayrı taksit yapması gerektiğini açıklamıştı.

RİSKLER DE BÜYÜK

Borç ya devlete taksit yapılarak ya da bankadan kredi çekilerek ödenecek. Güncelleme sonrası borcu devlete taksit taksit ödemek riskli. Çünkü bir yıl içinde taksitini üç kez aksatanlar affın dışına çıkacak ve yüksek faizli eski borçlarına geri dönmek zorunda kalacaklar. Dolayısıyla borç yeniden ödenemez hale gelecek. Banka kredisi çekip devlete olan borcu kapatanlar için ise bu risk tamamen ortadan kalkacak. Bu sayede bankaya olan taksitler aksatılsa da devlete olan borç kapanmış olacağı için başa dönülmeyecek, sorun bankadan çekilen krediyle sınırlı kalacak.

KREDİYE HÜCUM

İşte tüm bu avantajlar, borç ödemek için büyük ölçüde banka kredisine başvurulacağını işaret ediyor. Af için bankalardan çekilen her kredi ise bankaların karını arttıracak. Üstelik devlet de çekilen her krediden ilave vergi geliri elde edecek. Bankalar büyük kazanç elde etse de bu yöntem borçlular açısından da büyük avantajlar içeriyor. İşte bankalar, devlet ve vatandaşın kazanç tablosu:

25 MİLYAR TL KREDİ KULLANIMI

Banka: Yaklaşık 100 milyar liralık borç yapılandırılması yapılacak. Vatandaş devlete en az 50 milyar lira para ödeyecek. Yapılandırmanın 4'te 1'i yani 25 milyar lirasının banka kredisi kullanılarak yapılması halinde bankalar verdikleri bu tutardaki krediden 1 milyar 626 milyon lira faiz geliri elde edecek. Ayrıca bankalar kredi verirken vatandaş ve şirketler-b,. den 500 milyon lira tutarında da dosya ücreti alacak. Böylece bankaların toplam kazancı 2 milyar 126 milyon lira olacak. Kredi miktarı arttıkça banka kazancı dahada artacak.

DEVLETE YENİ VERGİ KAZANCI

Devlet: Bankadan kredi kullanılarak yapılan ödemelerde devlet iki yoldan kazançlı çıkacak. Öncelikle borç krediyle kapatılacağı için devlet alacağını taksit taksit yerine, bir defada toplu olarak tahsil edecek, ikinci olarak, bankaların borçlulara kullandıracağı her krediden yüzde 15 oranında KKDF, yüzde 5 oranında da BSMV tahsil edecek. Af kapsamında 25 milyar liralık kredi kullanılması halinde devletin kasasına aftan beklediği gelirin dışında; 244 milyon lira KKDF, 81,3 milyon lira da BSMV olmak üzere toplam 325,3 milyon lira ilave gelir akacak.

BORÇLULARDAN AZ PARA ÇIKACAK

Vatandaş: Borcunu banka kredisiyle ödeyeceği için, kaçırdığı taksitler yüzünden borcu en baştaki yüksek faizli tutara dönme riskinden kurtaracak. Örneğin yapılandırma öncesi 4 bin 312 lira olan borç, yapılandırmayla 2 bin 716 liraya düşecek. Banka kredisiyle 2 bin 716 lira kapatılırsa sorun bitecek. Banka taksitini aksatan 2 bin 716 liralık borçtan sorumlu tutulacak. Aynı borç için taksit devlete yapılır ve 3 taksitte aksama olursa af rafa kalkacak, aynı vatandaş 4 bin 312 liralık borçla yeniden baş başa kalacak, ikinci avantaj ise kredi faizinin devletin taksitlere uygulayacağı katsayıdan daha düşük olması. 25 milyar liralık borcun taksitlendirme yerine banka kredisiyle ödenmesi halinde borçluların cebinden 35 mil^ yon lira daha az para çıkacak.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler