YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyelilere yeni iş kapısı açılıyor
Suriyelilere yeni iş kapısı açılıyor
01 Mart 2015 15:40
Suruç Suriyeli Kampı'nda, Suriyeli sığınmacılar için yeni bir iş kapısı açılıyor.

Suruç Suriyeli Kampı'nda ilçe koordinatörlüğü proje hazırladı. Yasal zeminin oluşması halinde 700 bin m2'lik arazi tarıma açılacak. Her bir göçmene 100'er m2 verilecek. Suriyeliler, ektiklerini satıp, para kazanacak.

5 Mart'ta Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan'ın açılışını yapacağı Suruç Suriyeli Kampı'nda, ilçe koordinatörlüğü dev bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. 1 milyon metrekarelik alana kurulan kampın hemen yanı başında yer alan 700 bin metrekarelik araziyi Suriyeliler için tarıma açmayı planlayan koordinatörlük, bu projeyle göçmenleri istihdam ederken, yıllardır boş kalan arazinin de ekilip biçilmesini sağlayacak. Arazinin sulama işlemi ise kamptaki atık su tesisinden elde edilen suyla yapılacak.

100 metrekarelik arazi

7 bin çadırın yer aldığı ve 35 bin göçmenin konaklayacağı kampta, her bir ailenin 100 metrekare alanda ekip biçmesi planlanıyor. Göçmenlere tarım eğitimi verilerek, bölgede bilinçli uygulamaların hayata geçmesi isteniyor. Elde edilen ürünlerle Suriyeliler kendi yiyeceklerini ekip biçerken, hem uğraş edinip, hem de ekonomiye katkı sağlamış olacak. Projenin ilgili bakanlıklara sunulduğunu belirten yetkililer, yasal prosedürün oluşması halinde çalışmayı hemen başlatabileceklerini aktardı.

Kişi başı 85 TL veriliyor

Yetkililer, "Suriyelilerin bir alanda çalışması, orayı ekip biçmesi mevcut yasalara aykırı. Ancak küçük bir düzenlemeyle bu hayata geçirilebilir. Bu sayede, yıllardır atıl duran toprak ekilip biçilirken, Suriyeliler de çalışma fırsatı bulacak. Arazi için su da harcanmayacak. Kampta kullanılan su arıtılacak" dedi. Sulama problemi nedeniyle 30 yıldır ekilmeyen arazi topraklarının çok verimli olduğunu belirten yetkililer, iklim koşulları nedeniyle tahıl ürünleri ve sebzenin rahatlıkla yetiştirilebileceğini vurguladı. Yetkililer, "Yasal zeminin oluşması halinde, Suriyeliler buradan elde edilen ürünleri satabilirler de. Devlet, buradaki göçmenlere sadece market alışverişi için kişi başına aylık 85 TL veriyor. Toprağı ekerek kendileri kazanırsa bu paraya da gerek kalmaz" diye konuştu.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler