YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi
Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi
Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi
07 Aralık 2008 / 16:14 Güncelleme: 07 Aralık 2008 / 00:00

İstanbul'da, bankaların otomatik para çekme makinelerine cihaz yerleştirerek kredi kartı bilgilerini elde ettikleri ileri sürülen yabancı uyruklu 5 kişi gözaltına alındı.


Alınan bilgiye göre, Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri, bankaların otomatik para çekme makinelerine cihaz yerleştirerek müşterilerin kredi kartı bilgilerini elde eden bazı kişileri belirledi.


Düzenlenen operasyonda, Fatih'te, içine dolandırıcılar tarafından kamera ve ''skimmer'' adı verilen karta bilgi yükleme cihazı yerleştirilmiş otomatik para çekme makinesinin yanında 3 kişi gözaltına alındı.


Daha önceden yerleştirdikleri ''skimmer'' cihazını sökmeye çalıştıkları ifade edilen Romanya uyruklu bu kişilerin kaldığı otele baskın düzenleyen polis, aynı ülke vatandaşı 2 şüpheliyi daha yakaladı.


Otel odasında yapılan aramada, bilgisayar, kredi kartı kopyalama için kullanılan ve kart bilgilerini başka kartlara yüklemeye yarayan  ''encoder'' adı verilen cihaz, 150 kredi kartına ait bilgi ile 15 boş plastik kart ele geçirildi.


Yetkililer, kart yuvasına yerleştirilen ''skimmer'' cihazının daha önce yakalananların gelişmiş bir modeli olduğunu ve bulunduğu yerde zor ayırt edilebileceğini belirttiler.


İstanbul'a birkaç gün önce geldikleri belirlenen şüphelilerin, dolandırıcılık olayından sonra ülkelerine dönmeyi planladıkları ifade edildi.


Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler