YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Su fiyatlarında indirim
Su fiyatlarında indirim
11 Mayıs 2010 16:59
İstanbul Büyükşehir Belediyesi su fiyatlarını indirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarım ve hayvancılık yapılan köylerdeki su fiyatlarının 15 metreküpe kadar olan kısmını yüzde 75, 15 metreküpün üzerindekini ise yüzde 50 indirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayı meclis toplantısı 1. Başkanvekili Ahmet Selamet yönetiminde yapıldı.

Toplantının ikinci birleşiminde, AK Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan ve AK Partili meclis üyelerince yazılı önerge verildi.

Önergede, tarım ve hayvancılık yapılan köylerdeki su fiyatlarının 15 metreküpe kadar olanının dörtte bire, 15 metreküpün üzerindekinin ise yarı fiyatına indirilmesi teklifinde bulunuldu. 5216 sayılı kanun ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı içine alınan bazı köylerin mahalleye dönüştürüldüğü belirtildi.

Meclisin 15 Mayıs 2009 tarih ve 6 no'lu kararıyla mahalleye dönüşen köylerde ikametgah adresine dayalı sistemde, bu mahallelerde kayıtlı olanların ve fiilen ikamet edip hayvancılık ve evlerinin önündeki bahçe tarımıyla geçimini sağlayanlar için köy tarifesinin uygulanması kararının anımsatıldığı önergede, söz konusu köylerde yaşayan vatandaşların geçim kaynakları, ekonomik sıkıntıları ve statülerinin değişmesiyle oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için, mevcut tarife üzerinden 15 metreküpe kadar su kullanımında yüzde 25 (yaklaşık 59 kuruş), 15 metreküpün üzerinde kullanımda ise yüzde 50 (1,77 TL) bedel ödenmesi talep edildi.

Önerge, belediye meclisi toplantısında oy birliğiyle kabul edildi.

Buna göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan köylerde ve orman köylerinde yaşayanlar, mahalleye dönüşmesine rağmen ikametgah adrese dayalı sistemde bu mahallelerde kayıtlı olanlar ve fiilen ikamet edip hayvancılık ve evlerinin önündeki bahçe tarımıyla geçimini sağlayanlar için 1 Hazirandan itibaren geçerli olmak üzere su fiyatlarında yeni indirimli tarife uygulanacak.

Bu mahallelerde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamayıp yazlıkçı olarak oturanlar ve ticari, sanayi ve inşat faaliyetlerinde bulunanlar için halen uygulanan tarife geçerli olacak.

Karardan, 5216 sayılı kanunla İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılan toplam 174 köy yararlanacak. İstanbul'da halen uygulanan su tarifesi, 15 metreküpe kadar 2,35 TL, 15 metreküpün üzerinde 3.54 TL. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler