YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Statları Türkler inşa etsin
Dünya Kupası'nın yapılacağı statları Türkler inşa etsin
Statları Türkler inşa etsin
08 Ekim 2011 / 07:41 Güncelleme: 08 Ekim 2011 / 07:43
Düzenlediği zirvelerle 50'den fazla ülke arasında ticaret köprüleri kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), dün önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yaptı.

Türkiye-Brezilya Ticaret ve Yatırım Forumu'nda iki ülke işadamları buluştu. Brezilya Ulusal Sanayiciler Konfederasyonu ile işbirliği anlaşmasının imzalandığı foruma Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff de katıldı. Resmî ziyaret için geldiği Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşen Rousseff, Köşk'teki programın ardından foruma gitti. Konuşmasında iki ülke arasındaki en önemli benzerliğin futbol sevgisi olduğuna işaret eden konuk Devlet Başkanı, bu sevginin ekonomik işbirliğine dönüştürülebileceğini anlattı. Türk işadamlarına da yatırım çağrısı yaptı: "Brezilya'da yapılacak 2014 Dünya Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları, Türk işadamları için inşaat ve turizm alanlarında önemli fırsat olacak. Türkleri stadyumlarımıza bekliyoruz."

TUSKON'un Brezilya Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükelçiliği'yle birlikte Ankara'da düzenlediği forumda, iki ülkenin işadamları bir araya gelerek birbirlerini tanıma fırsatı buldu. Brezilya Devlet Başkanı Rousseff, programa katılarak işbirliğine verdiği desteği açıkça ortaya koydu. Rousseff, konuşmasına Başbakan Tayyip Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Erdoğan'a başsağlığı dileyen Rousseff, forumun, iki ülke arasındaki işbirliğinin artması için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Brezilya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere ve kapasiteye bakıldığında, ekonomik krizin iki ülke için büyük bir fırsat doğurduğunu kaydeden konuk Devlet Başkanı, "Mevcut olan bu ilişkilerimizi daha da artırarak, ekonomik krizlerden daha az etkilenmenin yollarını bulabiliriz." ifadesini kullandı. İki ülkenin iç pazarlarına çok önem verdiğini, tarım, sanayi ve birçok alanda yatırımlarını aralıksız sürdürdüğünü vurgulayan Rousseff, bu yatırımların büyümede kendisini gösterdiğini söyledi. Rousseff, Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkilerin son dönemde iyi bir ivme yakaladığını, özellikle 2011'in ilk 6 ayında ticaret hacminin büyük bir artış gösterdiğini kaydetti.

TÜRK ÖĞRENCİLERİ BREZİLYA'YA BEKLİYORUZ

İki ülke arasında yakalanan siyasî, ekonomik ve diplomatik ilişkilerin ticaret hacminin artmasında büyük bir etken olacağını vurgulayan Rousseff, şöyle konuştu: "İki ülke arasındaki tüm ekonomik faaliyetleri teşvik etmemiz lazım. Bizler, ekonomi politikaları sabit kalarak büyüyebilecek ülkeler değiliz. Sürekli yeni ekonomi politikaları gerçekleştirmeliyiz. Gerek havacılık, gerek savunma sanayii alanında yaptığımız alışveriş, gerekse Türk şirketlerinin Brezilya'da, Brezilyalı işadamlarının da Türkiye'de yaptıkları işler, iki ülke arasındaki kapasiteyi gözler önüne sermektedir. Biz, Türkiye ile ilişkilerimize çok uzun vadeli bakıyoruz. Bu sebeple burs verdiğimiz öğrencileri, burada da eğitim alabilmeleri için Türkiye'ye gönderiyoruz. Aynı şekilde Türkiye'den de öğrencileri ülkemize bekliyoruz."

Türkiye ile Brezilya arasındaki bir benzerliğin de futbol sevgisi olduğuna işaret eden Dilma Rousseff, 2014 yılındaki Dünya Kupası ve 2016 yılındaki Yaz Olimpiyat Oyunları'nın, Brezilya'da yapılmasının, Türk işadamları için özellikle inşaat ve turizm alanlarında önemli fırsat sunacağını söyledi. Rousseff, "Türkleri hem Dünya Kupası'nda hem de Olimpiyatlarda stadyumlarımıza bekliyoruz." çağrısında bulundu. Rousseff, iki ülkenin enerji alanında da önemli işbirliklerine imza atabileceğini, Brezilya'nın biyodizel konusundaki tecrübesinin, Türkiye'ye katkısı olabileceğini kaydetti. Rousseff, "Coğrafî olarak uzak olmamızın olumsuz bir şey değil, tam aksine tüm dünyayı kucaklamamızı sağlayacak bir şey olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Programa katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da kasım ayında büyük bir işadamı grubuyla birlikte Brezilya'ya çıkarma yapacaklarını açıkladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin beklentilerin çok altında olduğuna işaret eden Çağlayan, bunun 50 milyar dolara çıkması için önemli adımlar atacaklarını söyledi. Çağlayan ayrıca Türk işadamlarının Amerika piyasalarında söz sahibi olmaları için en uygun adresin Brezilya olduğunu dile getirdi.

Güney Amerika'ya açılan kapı Brezilya

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türkiye-Brezilya Ticaret ve Yatırım Forumu'nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ikili ticaretin geliştirilmesi amacıyla Brezilya Ulusal Sanayiciler Konfederasyonu ile ikili işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Türkiye ve Brezilya'nın son 10 yılda dünyanın yükselen ekonomileri arasında yer aldığını kaydeden Meral, "Türkiye ve Brezilya, son 10 yılda sadece ekonomi açısından kader birliği yapmadı. Her alanda iki ülke arasındaki ilişkilerin çok yüksek bir düzeye ulaştığını görüyoruz. Bu kapsamda Türk işadamlarının bugüne kadar Güney Amerika'dan fazla yararlanamadıklarını açıkça görüyoruz." dedi. Meral, Güney Amerika'ya açılma niyet, hedef ve çabalarının ortasında Güney Amerika'nın en büyük ekonomisi ve dünyanın en büyük sekizinci ekonomisi olan Brezilya'nın yer aldığını ifade etti. Meral, Türkiye'nin en etkin iş dünyası kurumlarından biri olarak 2006'dan itibaren başlattıkları G.Amerika çalışmalarında önceliği Brezilya'ya verdiklerini kaydetti. 2009 ve 2010'da TUSKON'un Dünya Ticaret Köprüsü programlarında çok üst düzey işadamları heyetlerini ağırladıklarına işaret eden Meral, şu bilgileri verdi: "2010 Mart ayında Brezilya'ya yönelik ilk ziyaretimizi gerçekleştirdik. Daha sonra da yaptığımız ziyaretlerde Brezilya'nın ne kadar güzel bir ülke olduğunu, sosyal ve ekonomik hayatındaki dinamizmi, insanlarının sıcakkanlılıklarını ve içten misafirperverliklerini gözlerimizle görme imkânımız oldu. Bu çok olumlu intibalarla salonda bulunan işadamlarımıza bir çağrıda bulunup vakit kaybetmeden fırsatlarla dolu bu güzel ülkeye gitmelerini öneriyorum." (Zaman)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler