YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Standard & Poor's’un değerlendirmelerini ciddiye almıyoruz"
"Standard & Poor's’un değerlendirmelerini ciddiye almıyoruz"
13 Ağustos 2014 16:56
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's’un (S&P) Türkiye'nin 2014-2015 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmesiyle ilgili değerlendirmelerini ciddiye almadıklarını söyledi.

Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı binasındaki Tarım Ürünleri İhracatı Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Zeybekci, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Bir basın mensubunun, ''Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) bir açıklama yaptı ve Türkiye'nin 2014-2015 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiklerini bildirdi. Büyüme ile ilgili bu tahminini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Zeybekci, ''Seçimlerden sonra pazartesi günü sabahın erken saatlerinde başlayan kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili değerlendirmede acele tutumlarını ekonomik kamuoyunun ve ülkemizin insanlarının takdirlerine arz ediyorum. Pazartesi günü Türkiye'nin bu seçimden sonra siyasi istikrasızlıkla ilgili argümanları öne taşıyan siyasi kırılganlıklar kelimelerini kullanan bir değerlendirmenin yapılması ve bunun da negatif etkilerinin olacağı yönünde bir yaklaşımı biz çok anlamlı buluyoruz ve hiç de ciddiye almıyoruz. Yani bunu objektif bir değerlendirme olarak görmüyoruz. Son dönemlerde Türkiye'de ekonomi ile ilgili yaklaşan süreçte Türkiye'de milli iradenin oluşumuyla meydan çıkmış olan yeni cumhurbaşkanımızın yeni dönemdeki ekonomi ile ilgili yaklaşımlarını şimdiden bir soru işaretleri yüklemeye çalışma gayreti olarak biz bunu görüyoruz. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi gelecekteki ekonomi politikaları ile ilgili nasıl bir strateji izleyeceğini gayet net bir şekilde aklında oluşturmuştur.'' ifadelerini kullandı.

"İhracata dayalı büyüme olacak"

Türkiye'nin büyüme beklentileri ile ilgili hedeflerini 2014 yılında tutturacaklarına inandıklarını belirten Zeybekci, ''Kredi derecelendirme kuruluşları gibi bütün bu kuruluşlar yılın ikinci yarısının başında tıpış tıpış bu aşağı yönde revizyonlarını yukarı yönde revize edecekler, demiştik. Standard & Poor's kuruluşu da bunların en sonuncusu yukarı yöndeki revize anlamında. Türkiye büyüme beklentileri ile ilgili hedeflerini 2014 yılında biz tutturacağına inanıyoruz. Türkiye'nin bu alanda dayanak noktası da ihracat ihracata dayalı büyüme olacağına inanıyoruz.'' diye konuştu.

“Rusya'ya yapılan gıda ihracatının enflasyon üzerinde olumsuz etkisi olur mu?” sorusuna ise Zeybekci, "Yurtdışına ihracatımız enflasyonu attırır, sebebiyle olaya bakmak yaklaşık 25-30 yıl öncesine gitmek demek olur. Yani bunu böyle bir yaklaşım olarak asla görmüyoruz. Şu anda biz hükümet olarak çok bilinçli bir şekilde son almış olduğumuz Bakanlar Kurulu kararı ile mesela Türkiye'de ayakkabı ithalatında Türkiye bu kadar kontrolsüz girişi enflasyona acaba ne yapar kaygısıyla hiç yaklaşmadık. Türkiye'de bunun gerçek üretime gerçek istihdama Türkiye'de ayakkabıcılık sektörünün gelişmesine ne etkisi olur diye baktık. Enflasyonu biz bir şekilde hallederiz. Yani bunu her şeyin önüne koymakta biraz konuyu ıskalamış oluruz.'' ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler