YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SPK'nın suç duyurusundan sonra hisseler çakıldı
SPK'nın suç duyurusundan sonra hisseler çakıldı
SPK'nın suç duyurusundan sonra  hisseler çakıldı
16 Ekim 2008 / 19:30 Güncelleme: 16 Ekim 2008 / 00:00

Doğan Yayın Holding hisseleri İMKB ikinci seansında Doğan Holding hisseleri yüzde 18.25 kayıpla 1.03 YTL'den işlem görüyor.


Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ ve Doğan Gazetecilik AŞ'nin zarara uğratıldığı gerekçesiyle Doğan Holding Yönetim  Kurulu Başkanı Aydın Doğan ve diğer 3 yönetici hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunma kararı aldığını  açıklamasının ardından Doğan Grubu şirketleri "tenkit konusu olabilecek hiçbir uygulamaları olmadığını" İMKB'ye açıkladı.
  
Açıklamalar hissedeki değer kaybını azaltmadı ve söz konusu hisselerdeki kayıplar yüzde 15'i aştı.
  
Doğan yayın Holding'in İMKB'de hisseleri işlem gören diğer grup şirketleriyle birlikte yaptığı ortak açıklamada,  "Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) suç duyurusu kapsamındaki sürecin, muhataplarınca takip edileceği kuşkusuzdur"  denildi.
  
SPK'nın açıklamasının ardından sabahtan beri yapılan işlemlerde söz konusu şirketlerin hisseleri İMKB'de taban veya  tabana yakın seviyede bulunuyor.
  
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Aydın Doğan arasında geçen ay karşılıklı açıklamalara neden olan bir polemikte Erdoğan,  Doğan grubu medya şirketlerinin bazı yolsuzluk iddialarıyla hükümeti ilişkilendirdiğini söyleyip bu grubun suç işlediğini  iddia etmişti.
  
Eurasia Group Analisti Wolfango Piccoli, "Geniş bir çerçeveden bakıldığında Erdoğan ve Doğan arasındaki tartışma  politikacılar ve iş dünyası arasındaki yakın bağlar konusundaki kaygıları artırdı. Özellikle iki önemli konu gündeme geliyor,  ilki Türkiye'deki yatırımların devamlılığının ekonomik koşullardan daha çok kişisel ilişkilere bağlı olup olmadığı, ikincisi ise  düzenleyici kurumların politik etkiden bağımsız olup olmadığı" dedi.
  
Erdoğan-Doğan polemiğin ardından, SPK'nın suç duyurusu grup hisselerini aşağı çekerken, grubun en önemli  şirketlerinden Doğan Yayın Holding'in  piyasa değeri yılbaşındaki 2.9 milyar YTL'den yüzde 78.27 eriyerek 637  milyon YTL'ye gerilerken, Doğan Holding'in piyasa değeri ise 3.27 milyar YTL'den 1.545 milyar YTL'ye indi ve yaklaşık  yüzde 53 azaldı.
  
İMKB'de saat 16:02'de Hürriyet Gazetecilik yüzde 16.81 kayıpla 0.94 YTL'den, Doğan Gazetecilik hisseleri yüzde 18.54  kayıpla 1.23 YTL'den, Doğan Holding hisseleri yüzde 18.25 kayıpla 1.03 YTL'den, grubun diğer şirketi Doğan Yayın Holding hisseleri yüzde 17.07 düşüşle 1.02 YTL'den ve Milpa ise yüzde 17 kayıpla 0.83 YTL'den kapandı.  Petrol Ofisi ise yüzde 6.63 kayıpla 3.66 YTL'ye geriledi. İMKB-100 endeksi ise yüzde 6.95 değer kaybetti.
  
Finans Yatırım analisti Sezgi Bice yayımladığı notta "Hürriyet ve diğer iştiraklerinde kurumsal yönetim kaygılarıyla  bağlantılı olarak yasal sıkıntılar olması bekleniyor" dedi ve ekledi: "Söz konusu davanın sonucu ne olursa olsun, çıkan  haberlerin yarattığı olumsuz algılama kısa vadede hisseler üzerinde bir tehdit olabilir" dedi.
  
EFG İstanbul analisti Toygun Onaran ise "Hisselerdeki değer kaybı tamamen suç duyurusu ile bağlantılı. SPK'nın  başvurusu sonrası hukuki süreci takip edeceğiz" dedi.
  
SPK'nın haftalık bülteninde yer alan açıklamaya göre, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve Ali Rıza  Temuroğlu hakkında da aynı gerekçe ile suç duyurusunda bulunulacak.
  
SPK, Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik'in ihtiyacı olan gazete kâğıdı ve baskı malzemeleri ithalatı işlemlerinin,  Doğan Ailesi'nin sahibi olduğu/kontrolünde olan Eurozone Trading Limited, Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff  Trading Limited unvanlı şirketler üzerinden gerçekleştirilmesi suretiyle, hisse senetleri İMKB'de işlem gören Hürriyet  Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik aleyhine bahse konu şirketlere haksız olarak menfaat sağlanmasında, söz konusu kişilerin  sorumluluğu bulunduğuna karar verdi.
  
Açıklamada, "Herhangi bir personeli ve müştemilatı bulunmayan, günlük işlemlerini ve faaliyetlerini yine yurtdışında  kurulu bulunan ve Doğan Ailesi'nin kontrolünde olan Falcon Purchasing Services Ltd.'den alınan hizmetler aracılığı ile  yürüten Eurozone Trading Limited, Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited unvanlı şirketler  üzerinden yüzde 30'a varan fiyat farkları ile kağıt ithal edildiği" belirtildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler