YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sosyeteye 4x4 şoku!
ABD-Türkiye hattındaki kaçak Hummer'ların izini süren polis, sahte belgelerle getirilip sosyeteye pazarlanan 200 lüks aracı zincirleyecek. Şu ana kadar 5 işadamının lüks otomobillerine el konuldu bile...
Sosyeteye 4x4 şoku!
05 Temmuz 2012 / 08:12 Güncelleme: 05 Temmuz 2012 / 08:13

Sosyete, sanat ve futbol dünyasını sarsan lüks oto skandalında son perde... İstanbul Narkotik polisi, 2010'un ocak ayında Tilki Selim lakaplı Selim Işık'ın çetesine yönelik operasyonda A.İ. isimli bir işadamına ait Hummer H3 marka jip ele geçirmişti. ABD'den getirildiği tespit edilen Hummer incelemeye alındı. İstanbul Mali Polis ve ABD DEA ayrı ayrı soruşturma başlattı. DEA incelemesinde Hummer'in ABD'den bir şirket tarafından Türkiye'ye ihraç edildiğini tespit etti. Şirketle ilgili soruşturma başlatılırken, Türk polisi de Amerikalı şirketle bağlantılı 50 şirketi incelemeye aldı.

KAZDIKÇA VURGUN ÇIKTI
Soruşturmanın büyük bölümünü yürüten İstanbul Mali Polisi, vergi denetmenlerive gümrük müfettişlerini de operasyona dahil etti. 3 kurumun ortaklaşa çalışmasında devletin sahtecilik ve kaçakçılık yoluyla nasıl zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Amerikalı şirketin, Türkiye'deki yaklaşık 50 şirkete sattığı Hummer gibi lüks araçların, Türkiye'ye sahte belgelerle sokulduğu, düşük vergi ödendiği ve gümrük kaçakçılığı yapıldığı belirlendi. 300-400 bin liralık araçların 50-70 bin lira arasında gösterildiği tespit edildi.
İnterpolle irtibata geçen Mali Polis, operasyonda adı geçen 200 aracın şase numarasından çalıntı olup olmadığını inceledi. Araçların bir çoğunun çalıntı olduğu belirlendi. Yasal olmayan yollardan getirilen bu araçlara  el konulacağı ve kaçak ve çalıntı araçların sahipleri hakkında da kaçakçılık ve kaçak ürün kullanmaktan işlem yapılacağı öğrenildi. Merçek altındaki firmalardan araç alan 5 kişinin Hummer, BMW, Audi ve Mustang marka araçlarına da el konuldu. Gümrükçüler incelemeye alındı. Maliye verilerine göre son 10 yılda 15 bin lüks aracın ülkeye girişi tespit edildi.

KAZA YAPAN FERRARİ ÇALINTI
Geçtiğimiz aylarda Yunanistan'da bir Türk işadamının kullandığı Ferrari otobanda kaza yaptı. Kazadan kurtulan işadamı şaşırtıcı bir gerçekle karşılaştı. Yunan polisi, Ferrari'nin çalıntı olduğunu tespit ett ve işadamı tutuklandı. Tutuklanan işadamına Ferrari'yi, Türkiye'ye lüks otomobil getiren aynı firma tarafından satıldığı ortaya çıktı.

BABAM SAĞOLSUN
DEĞERİ milyonlara yaklaşan araçların birçoğunu ünlü işadamlarının çocuklarına aldıkları da belirlendi. Bu yolla araç alan isimler arasında çok ünlü televizyoncuların da olduğu ortaya çıktı. Polis bu kişilere gözaltı yapmayacak. Emniyete davet edilmeye başlandılar. Durumlarına göre şüpheli ya da mağdur olarak haklarında işlem yapılacak. (Akşam)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler