YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Son 2,5 ayın zirvesine çıktı
Son 2,5 ayın zirvesine çıktı
13 Ocak 2015 15:00
Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.244,19 dolara çıkarak son 2,5 ayın en yüksek seviyesini gördü.

Son iki yılda yatırımcısını üzen ve 2013 yılında yüzde 28, 2014  yılında ise yüzde 2 değer kaybeden altın, 2015 yılına iyi bir başlangıç yaptı ve  yılbaşından bugüne kadar olan dönemde yüzde 4,70 değer kazandı. 

Uluslararası piyasalarda güne 1.233,05 dolardan başlayan altının ons  fiyatı bu seviyeden gelen alımların etkisiyle 1.244,19 dolara kadar çıkarak 23  Ekim 2014 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Altının ons fiyatı 23 Ekim  2014'te 1.244,75 doları görmüştü. 

Geçen hafta cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin  beklentileri aşmasına karşın saatlik ücretlerin beklentilerin altında kalması ve  petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi sonucu riskli varlıklarda değer kaybı  görülürken güvenli liman varlıklarına alım geldi. Altının ons fiyatı da söz konusu gelişmelere paralel yükselişini sürdürdü. 

Analistler, altında fiziki talebin sınırlı düzeyde olduğunu ifade  ederken, kısa ve orta vadede Fed politikalarına bağlı fiyatlamaların devam  edeceğini belirtiyor. 

Teknik olarak altının ons fiyatında 1.255 doların direnç konumunda  olduğunu aktaran analistler, aşağı yönlü hareketlerde ise 1.230 doların destek  konumuna gelebileceğini ifade ediyor. 

"Altında 1.250 dolar kritik seviye olarak görülmeli" 

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan, altın  fiyatlarının ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımında aceleci davranmaması,  Yunanistan belirsizlikleri ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişlemeci  adımlarına dair beklentiler ve petrol fiyatlarındaki sert gerileme ile bir kez  daha kritik 1.250 dolar direncine yükseldiğini söyledi. 

Fiziki talebin halen sınırlı olduğu altında gelişmelere paralel  fiyatlamaların bir süre daha devam edeceğini dile getiren Uluhan, burada  özellikle 1.250 doların kritik seviye olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. 

Mevcut koşullarda bu seviyenin aşılacağını düşünmediğine dikkati çeken  Uluhan, şunları ifade etti: 

"Ancak petrol fiyatının düşüşüne yönelik Rusya başta olmak üzere  petrol üreticisi ülke ekonomilerinin dar boğaza girmesi ve sektörel bazda  yaşanabilecek diğer  olumsuzlukların tekrar ön plana çıkması durumunda işin  gidişatı değişebilir. Altının ons fiyatında 1.250 dolar olan kritik eşik,  gelişmelere paralel aşılacak olursa 1.300 dolar seviyelerine doğru yeni bir trend  söz konusu olabilir. Haliyle altın yatırımcısının bu seviyelerdeki olası  kırılmalara daha duyarlı yaklaşmasında fayda var." 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler