YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Somalı işçiler: "Biz dilenci değiliz, alnımızın terini istiyoruz"
Somalı işçiler: "Biz dilenci değiliz, alnımızın terini istiyoruz"
04 Mart 2015 17:33
Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasının ardından 3 ay önce işten çıkarılan 3 bine yakın maden işçisinden 100'ü verilen sözlere rağmen tazminatlarının ödenmediği iddiasıyla eylem ba

Facianın meydana geldiği Soma Kömür İşletmeleri'ne ait Eynez Maden ocağı ve diğer işletmesi olan Atabacası maden ocağından çıkarılan işçiler ilk olarak Soma Belediyesi Sinema Tiyatro ve Konferans Salonu'nda kıdem tazminatlarını alabilmek için izlenecek yol hakkında görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Fatih Caddesi'nden Türkiye Kömür İşletmeleri Ege Linyitleri İşletmesi'ne kadar 'Tazminat Hakkımız, söke söke alırız', 'Soma işçine sahip çık' sloganları eşliğinde yürüdü.

Burada tazminatlarının ödeneceğinin açıklanmasına kadar bekleyeceklerini dile getiren işçiler, haklarını alamadıkları takdirde Cengiz Topel Meydanı'nda oturma eylemi yapacaklarını dile getirdiler.

"Biz dilenci değiliz, alnımızın terini istiyoruz"

Atabacası Maden Ocağı'ndan 3 ay önce çıkarılan maden işçisi Adnan Yılmaz, "Biz dilenci değiliz ki her gün sokaklara çıkalım, alnımızın terini istiyoruz. Bize verilen sözler tutulmadı. Kendileri istediğinde yasayı bir saatte değiştiriyorlar. Zaten 301 işçimiz can vermiş, acımız büyük. Şimdide çoluk çocuk aç kaldık. Bugün Çarşamba mesela buranın semt pazarı var. Herkes pazara çıkacak, ama biz çıkamıyoruz. Biz elektrik, su paramızı ödeyemiyoruz.  Allah razı olsun 840 lira işsizlik parası alıyoruz. Zaten 700-800 lira kredi borçlarımız var. Bankalar bir yandan baskı yapıyor. Esnaf bir yandan istiyor. Avukatlar bir yandan arıyor bizi. Şimdi biz nereye gidelim." dedi.

"Sözler tutulsun"

Bir diğer maden işçisi Mesut Saraçbaşı ise, "Enerji Bakanı Taner Yıldız facianın yaşandığı ocakta son cenaze çıkarıldığında merdivende bana dedi ki, oğlum sizi hiç bir zaman 'işsizde bırakmayacağız', 'mağdurda bırakmayacağız' diye konuştu. Ben Enerji Bakanı'nın samimiyetine inanıyorum.  Bize sahip çıkacağına da inanıyorum. Biran önce bize sahip çıkmasını istiyorum."şeklinde konuştu.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler