YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimşek büyüme verilerini değerlendirdi
Şimşek büyüme verilerini değerlendirdi
10 Eylül 2014 12:12
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


DOLAR
ALIŞ 2.19 TL
SATIŞ 2.2 TL
EURO
ALIŞ 2.82 TL
SATIŞ 2.83 TL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "2014 yılının ikinci çeyreğinde büyüme bir miktar ivme kaybetmiştir. Reel GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 oranında nispeten düşük bir oranda büyümüştür" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ikinci çeyrek büyümesini değerlendirdi. Bakan Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: "Parasal sıkılaşma, yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlerin gecikmeli etkisi, yavaşlayan AB ekonomisi ve jeopolitik gerginliklerin etkisiyle 2014 yılının ikinci çeyreğinde büyüme bir miktar ivme kaybetmiştir. Reel GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 oranında nispeten düşük bir oranda büyümüştür.

Yukarı yönlü revize edilen birinci çeyrek verisi ile büyüme yılın ilk yarısında yüzde 3,3 ile makul bir düzeyde gerçekleşmiştir. Yılın ilk yarısında büyümenin en önemli kaynağı 2,7 puanlık katkıyla dış talep olurken iç talep 0,6’lık katkıyla nispeten sınırlı kalmıştır.

Global finansal koşullardaki iyileşme, faizlerdeki düşüş ile seçim sonrası süreçte pekişen siyasi istikrar önümüzdeki süreçte iç talebi olumlu yönde etkileyecektir.

Ancak yaz aylarında yaşanan kuraklık, AB ülkelerinde devam eden ekonomik sorunlar ile Irak ve Ukrayna kaynaklı jeopolitik gerginlikler yıl sonunda reel GSYH’nin OVP’de öngördüğümüz yüzde 4’ün altında kalma riskini artırmaktadır".

 

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler