YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sihirbazlık yapmıyoruz
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avro Bölgesi'ndeki ülkelerle Türkiye'nin ekonomisini karşılaştırdı. Türkiye'nin ihracatını yüzde 12 artırdığını, yaptıkları işin sihirbazlık olmadığını söyledi.
Sihirbazlık yapmıyoruz
12 Ekim 2012 / 14:52 Güncelleme: 12 Ekim 2012 / 14:56

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin sadece 6'sının 2008 küresel kriz öncesi döneme gelebildiğini, ama 11 ülkenin hala kriz öncesi döneme gelemediği bir ortamda, Türkiye'nin ihracatını yüzde 12 artırdığını belirterek, ''Yapmış olduğumuz şey sihirbazlık değil. Bu Türkiye ekonomisinin, ihracatımızın, Türk sanayicisinin üstün performansının çok net bir göstergesi ve Türkiye'nin tüm dünya ile ticaret yapar olması. Bugün ihracat yapmadığımız dünyanın hiçbir ülkesi yok'' dedi.

Türk - İngiliz İş Forumu'nda konuşan Çağlayan, 2009 küresel krizinin bütün dünyanın aklını başına getirdiğini söyledi.

Küresel krizden çıkışın küresel işbirliğinden geçtiğinin görüldüğünü aktaran Çağlayan, gerek kendisinin gerek diğer ülke bakanlarının her gün başka bir yetkili ile bir araya geldiğini ifade etti.

Avrupa ekonomisinin daraldığı bir ortamda Türkiye ile İngiltere arasındaki işbirliğinin her geçen gün arttığını ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin 2011'de dış ticaretini yüzde 12 arttığını anımsattı.

Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatı düşerken, İngiltere'ye olan ihracatının arttığını vurgulayan Çağlayan, karşılıklı olarak Avrupa'daki ve dünyadaki krize meydan okunduğunu dile getirdi.

Bundan 10 yıl önce iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, geçen yıl bu rakamın 14 milyar dolara çıktığına dikkati çekerek, artışın 3,5 kattan fazla olduğunun altını çizdi.

Küçülmelerin revize edildiği bir ortamda, Avrupa ekonomisinin binde yarım küçüldüğü bir ortamda Türkiye ekonomisinin kararlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini aktaran Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatının düşmesi, Avrupa ekonomisinin içine girmiş olduğu darboğazın, sıkıntının ortaya çıkarmış olduğu bir sonuç. Bundan dolayı mutlu olduğumuzu söyleyemem. Ama Türkiye, ihracatını en fazla yapmış olduğu bölgedeki bu sıkıntıya rağmen, bu yıl ihracatını geçen yıla göre yüzde 12 artırmayı başarmış bir ülkedir. Ben ve Sayın Bakan (Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green) eski bir iş adamı. Şimdi size soruyorum; ihracat yapmış olduğunuz pazarların yüzde 75'inde ciddi siyasi ve ekonomik bunalımlar var. Hatta Avrupa'nın ruh dengesi bozulmuş. Nereye gideceği belli değil. Bugün Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin sadece 6'sının 2008 küresel kriz öncesi döneme gelebildiği, ama 11 ülkenin hala kriz öncesi döneme dahi dönemediği bir Avrupa'nın olduğu ortamda, bakın ihracatımızı yüzde 12 artırıyoruz. Yapmış olduğumuz şey sihirbazlık değil. Bu Türkiye ekonomisinin, ihracatımızın, Türk sanayicisinin üstün performansının çok net bir göstergesi ve Türkiye'nin tüm dünya ile ticaret yapar olması. Bugün ihracat yapmadığımız dünyanın hiçbir ülkesi yok. Dünyanın 246 gümrük bölgesine mal gönderiyoruz. Geçen yıl hizmet ticaretinde 40 milyar dolara yakın hizmet ihracatı gerçekleştirdik.'' aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler