YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigorta limiti 100 bin lira oluyor
Sigorta limiti 100 bin lira oluyor
09 Şubat 2013 09:55
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonu limit tutarının artırılması için yeni yönetmelik hazırladı.

 

TMSF açıklamasında, sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları için uygulanmakta olan 50 bin TL tutarındakisigorta limitinin en son 5 Temmuz 2004 tarihinde belirlendiği ve söz konusu limitte bugüne kadar herhangi bir değişiklik gerçekleştirilmediği belirtildi.
 
Açıklamada, ''Son 9 yıllık birikimli enflasyon oranı ile kişi başına tasarruf mevduatı tutarı ve sigortalı mevduatın toplam mevduat içindeki payı gibi ekonomik ve finansal kriterler dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler neticesinde Türkiye'de yaklaşık 9 yıldır uygulanmakta olan 50 bin TL'lik sigorta limit tutarının güncellenmesinin sistemin etkinliği bakımından faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
 
Mevduat sigortası limit tutarının güncellenmesi amacıyla, 50 bin TL olan sigorta limitinin 100 bin TL'ye yükseltilmesi kararlaştırılmış ve gerekli Yönetmelik değişikliğine ilişkin taslak, Başbakanlığa gönderilmek üzere hazırlanmıştır'' denildi.
 
 
AA
Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler