YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sığınmacıya eşit ücretle ilaç
Sığınmacıya eşit ücretle ilaç
03 Nisan 2016 05:53
Sosyal güvenliği olmayan sığınmacılar SGK’nın ilaç fiyatı uygulamasından olumsuz etkileniyor. Sığınmacılar ilaçlara daha fazla para öderken eczacılar, bu sıkıntının ancak tek fiyat uygulaması ile aşılabileceğini belirtti.

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacılar başta olmak üzere Irak, Afrika ve Türki Cumhuriyetlerden ülkemize gelen vatandaşlar, ilaç uygulamaları nedeniyle mağdur. Sığınmacıların zorlu yaşam şartları altında yaşam mücadelesi verdiği için daha çok hasta olabilen kesim olduğuna dikkat çeken Eczacı Yakup Altıntaş, “Sığınmacılar da tek fiyat üzerinden ilaç alması gerekir.

En azından normal vatandaşlardan daha fazla para vermeden ilaca ulaşmaları sağlanmalı. İlaçta tek fiyat sistemine geçildiği taktirde yaşanan sağlık sıkıntılarının da önüne geçilecek” dedi. Sakarya'daki eczanesine gelen pek çok sığınmacının fiyatlar nedeniyle ilaç alamadığını anlatan Altıntaş, “O insanlara yardımcı olamadığım için çok üzülüyorum. Sosyal Güvenlik Kurumu, tek fiyat uygulaması başlatırsa sığınmacılara ilaç sağlayacağım” şeklinde konuştu.

İLAÇ FARKI AZALTILMALI

İlaçlara normal ve kamu olmak üzere iki fiyat uygulandğını anlatan Altıntaş, “Normal fiyat ile kamu fiyatı arasında yüzde 20 ila 300 oranında fark olabiliyor. Sosyal güvenliği olmayan vatandaşlar büyük zorluk yaşıyor” dedi.

Altıntaş sözlerini şöyle sürdürdü: “İlacın halka ulaşmasını sağlayan eczaneler, tüm ilaç alımlarını kamu fiyatı üzerinden iskonto yapılarak alır. Örneğin bir ilacın kamu fiyatı 10 lira ise yüzde 25 iskonto yapılsa 7,5 liraya eczaneye mal olurken, bu ilacın 10 liranın üzerinde satılıyor” diye konuştu.

Depolara kamu fiyatından alım

Bazı ilaçların kamu ve normal fiyatıyla ilgili de bilgi veren Altıntaş, şeker hastaları için gerekli olan insülin ilacında kamu fiyatının 72,77 lira iken normal fiyatının 107,87 lira olduğunu söyledi. Bu örneklendirmenin hemen hemen tüm ilaçlarda mevcut olduğunu kaydeden Altıntaş, “Eczane ve depolara üretici firmalar kamu fiyatı denilen düşük fiyattan satış yapıyor.

Bu sorun tek fiyat uygulamasıyla çözülür” dedi. Sığınmacıların ilaç alamamasının üzüntü verici olduğunu anlatan Altıntaş, uygulamaya geçilmesi halinde sığınmacılara ilaç sağlayacak.

 

YENİŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler