YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
sigara üreticilerine gözdağı
sigara üreticilerine gözdağı
04 Aralık 2010 08:08
Sigara üreticileri fiyat indirirse, cevabını vergi ile bulur, vatandaşımızı zehirletmeyiz

Maliye Bakanı Şimşek, sigara üreticilerine gözdağı verdi: “Sigara üreticileri fiyatlarını aşağı çekmek istediklerini arada sırada ifade ediyor. Seneye ne vergi indirimi ne artırımı var. Tek bir sektör için kapı açık. Ucuz sigara ile vatandaşımız daha çok zehirlenmiş olur. Bu konuda çok hassasız”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 yılı için hiçbir şekilde vergi artışının, yeni vergilerin gündemde olmadığını, ancak bu kapıyı bir tek sektör için açık bıraktığını belirterek, “Sigara üreticileri fiyatlarını aşağı çekmek istediklerini arada sırada ifade ediyorlar. 

Onlar böyle bir şey yaparlarsa mutlaka cevabını bulurlar” uyarısında bulundu. Şimşek, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı. Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu’nun Meclis’ten geçmesi konusunda muhalefetle anlaşılmasının ardından bu sürece ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Şimşek, “Bunun özlem duydukları Türkiye, özlem duydukları birlikte çalışma” olduğunu söyledi. Alkollü içkilere sağlık vergisinin konuşulduğu belirtilerek, “Yeni vergi sürprizi var mı?” sorusu üzerine Şimşek, bütçeyi sunarken, “1-2 hafta içinde alacağımız 2-3 tedbir hariç, ne vergi indirimi ne vergi artışı olacak” dediğini hatırlattı.

Yeni vergi gündemde yok

“2011 için hiçbir şekilde vergi artışı, yeni vergiler gündemde değil” diyen Şimşek, bir tek sektör için bu kapıyı açık bıraktığını söyledi. Şimşek, “Sigara üreticileri fiyatlarını aşağı çekmek istediklerini arada sırada ifade ediyor. Onlar böyle bir şey yaparlarsa mutlaka cevabını bulurlar. Bir tek onunla ilgili bir düzenleme... Şu anda yeni bir vergi veya vergi artışı gündemde değil” diye konuştu. Sigara üreticilerinin fiyatlarını aşağı çekmek istediklerini anlatan Şimşek, şöyle devam etti: “Fiyatlar aşağı çekilince nispi, oransal olarak aldığımız vergilerde azalma söz konusu olur. İkincisi daha ucuza sigara satacakları için daha çok vatandaşımız zehirlenmiş olur. Biz o konuda çok hassasız. Uyarıyorum buradan, hiçbir şekilde ne vergi artırımı ne de vergi indirimi gündemimizde. Ama sektörel bazda yaptığımız düzenlemelere aykırı ve mevcut durumu bozan birtakım uygulamalara gidenler olursa tabii ki yeniden değerlendiririz. O anlamda kapı tamamen kapalı değil.”

Elektrikli otoda telaffuz edilen vergi rakamı farazi

ELEKTRİKLİ, otomobillerin vergisine ilişkin soru üzerine de Şimşek, Maliye Bakanlığı olarak çevre etkilerini dikkate alan, genel olarak bir vergi düzenlemesine ilişkin çalışmayı 1 yıl önce başlattıklarını, henüz son şeklini vermediklerini anlattı. Şimşek, “Bu konuda yapılan bütün tartışmalar hangi kaynaktan gelirse gelsin farazidir” dedi. Şimşek, hibrid veya tam elektrikli arabalar için bir düzenleme olmadığını, bazı arabaların satışına ilişkin bir durum ortaya çıkması üzerine kendilerine fikir sorulduğunu, “en ucuz, en düşük vergi düzeyinde vergilendirilecek” dediklerini söyledi. Şimşek, 2011 yılı içerisinde çalışmaların tamamlanıp, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na geleceğini belirtti.

Cömert olmasaydık bütçe açığının milli gelire oranı % 3’ün altına inerdi

Maliye politikasına ilişkin soru üzerine Şimşek, sorun görülmediğini, çok iyi durumda olduklarını söyledi. Şimşek, bu yıl için, geçen yıl “bütçe açık hedefimiz milli gelirin yüzde 4.9’u, rakam olarak 50 milyar” dediklerini, milli gelirin beklediklerinin üzerinde çıktığını, mutlak rakam olarak da Eylül, Ekim’de yaptıkları revizyonla yılı 44 milyar lira ile kapatacaklarını söylediklerini anlattı. Şimşek, en son edindiği izlenimlerin rakamın 44 milyar liranın da altında kalabileceği yönünde olduğunu belirtti. Özellikle Ar-Ge, ulaştırma, eğitime “daha fazla kaynak verelim” dediklerini belirten Şimşek, TÜBİTAK için bu sene verdikleri paranın 650 milyon lira olduğunu, dün 150 milyon lira daha gönderdiklerini anlattı. Ülkenin geleceğini insana, altyapıya ve Ar-Ge’ye yatırımda gördüklerini, bu sene imkanlar bol olduğu için bu konuda cömert davrandıklarını kaydeden Şimşek, “Son çeyrekte aldığımız bu kararlar olmasaydı muhtemelen, bu yıl bütçe açığı milli gelirin yüzde 3’ünün altına düşecekti, genel devlet açığı milli gelirin yüzde 2.5’i civarına düşecekti” dedi.

Büyümede ortaya koyduğumuz % 6.8 rakamı temkinli

3. çeyrek büyüme rakamlarının yakında açıklanacağı, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın yılın tamamına ilişkin yüzde 7-8 tahmini olduğu ifade edilerek, kendisinin tahmininin sorulması üzerine Şimşek, “Ben Maliye Bakanıyım” diyerek, bu konuda bir yorumda bulunmadı ancak birçok uluslararası finans kuruluşunun Türkiye’nin yüzde 8-8.5 arasında büyüyebileceğini tahmin ettiğini belirtti. Şimşek, hükümet olarak Eylül-Ekim döneminde yaptıkları çalışmalar çerçevesinde Orta Vadeli Programı revize ettiklerini, orada yüzde 6.8 civarında bir rakam koyduklarını, ancak bu rakamın temkinli bir rakam olduğunu, mevcut şartların daha iyiye işaret ettiğini söylediklerini kaydetti.

Sıcak paraya tedbir

Şimşek büyük ekonomilerin para bastığını bu paraların da hızlı büyüyen ülkelere kaydığını belirterek “Oturup, Merkez, Bankası, BDDK, Hazine, Maliye ne yapabilir, bakmalıyız. Bu işin sadece vergi boyutu yok. Birçok boyutu var. Ülkelerin alabileceği birçok tedbir var. Bunların önce hükümet tarafından tartışılıp, bir noktaya getirilmesi gerekir” dedi. (Vatan)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler