YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siemens'ten 3 bin işçi çıkarılacak!
Siemens'ten 3 bin işçi çıkarılacak!
13 Nisan 2013 16:17
Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Siegfried Russwurm uzun zamandır üzerinde çalıştıkları şirketi yeniden yapılandırma programını tanıttı.

Siemenst 2014 yılına kadar toplam 1,1 milyarı sanayi çalışmalarından olmak üzere toplam 6 milyar Euro tasarruf edecek.

Ağırlığı elektrik ve elektronik olan holdingin Almanya'da Kuzey Ren Vestfalye'deki şanzıman üreten fabrikasından da 500 işçi çıkarması bekleniyor. Motor üretiminin Bad Neustadt'tan Çek Cumhuriyeti'ne kaydırılması ile de 200 kişinin işsiz kalacağı üzerinde duruluyor. Tasarruf tedbirleri bununla da kalmayacak. Sanayi alanındaki idari kadrodan da 2 bin 200 işyerinin tehlikede olduğu belirtiliyor. Bu sayının tam olarak hangi bölgede ve hangi işyerinden olacağı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

Kâr marjını yüzde 12'den 14'e çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Russwurm “Bu hedefi ısrarlı bir şekilde hayata geçireceğiz. Rekabet gücümüzü artırmak ve ticari hedefimizi zirvede tutmak için bunu yapmak zorundayız.” açıklamasını yaptı. Russwurm, piyasada özellikle sanayi, otomasyon ve yenilenebilir enerji alanlarında kısa süreli zorlu rekabetin kendilerini zorlayacağını da sözlerine ekledi. Siemens patronu Peter Löscher geçen kasım ayında kar marjındaki düşüşten dolayı milyarlık tasarruf tedbirleri alınmasını istemişti. Bu tedbirler çerçevesinde şirket yeni satın almalarda bulunmayacağı gibi şirketlerindeki bürokrasiyi de azaltacak. Çalıştıkları branşlar içinde ağırlığı enerji alanına kaydırarak sadece bu alandan 3,2 milyar Euro kâr yapmayı hedefliyor.

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler