YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
SGK'dan şaşırtan rakamlar
İlaçta fiyat indirimi yüzünden 'büyük zarara uğrayacaklarını' öne süren eczaneler yarın kepenk kapatacak. Eczacılar Birliği zarar iddiasında bulunurken SGK verileri şaşırtıcı gerçeği ortaya çıkardı.
SGK'dan şaşırtan rakamlar
03 Aralık 2009 / 19:30 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 19:36

İlaçta fiyat indirimi yüzünden 'büyük zarara uğrayacaklarını' öne süren eczaneler yarın kepenk kapatacak. Sektör temsilcileri, pek çok eczanenin bu yüzden kapısına kilit vuracağını ileri sürerken, sektörün cirosu konusunda ilgi çekici veriler ortaya çıktı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre eczanelerin yüzde 85'i cirolarını ekonomik krize rağmen artırdı.

İlaç indirimleri sebebiyle eczanelerin kapanacağı tartışması farklı bir boyut kazandı. SGK verilerine göre eczanelerin yüzde 85'i cirolarını ekonomik krize rağmen artırdı. 24 bin eczaneden, cirolarını yüzde 20 artıranların sayısı 4 bin 667 iken; cirosu yüzde 40 artanların sayısı ise 2 bin 160 oldu. Krizde 960 eczane de gelirlerini yüzde 100 artırdı. Cirosu yüzde 10 azalan eczane sayısı bin 810 oldu.

Kapanma tartışmasında öne çıkan bir diğer nokta da ilçelerdeki eczane sayısının nüfusa oranı oluşturuyor. Uzmanlar, her 500 metrede bir eczane bulunan bölgelerde ilaç indirimlerin kapanmalarda etkili olacağını doğruluyor. Özellikle büyükşehirlerdeki bazı ilçelerde eczane yoğunluğunun nüfusa oranla çok yüksek olduğuna da dikkat çekiyorlar. Örnek olarak, İstanbul Kadıköy'de 234 eczanenin hizmet verirken; Ankara Çankaya'da bu sayının 229 olduğuna işaret ediliyor. Söz konusu rakamlardan yola çıkan uzmanların tahminlerine göre kapanacak eczaneler, kırsal kesimden ziyade büyükşehirlerde olacak.

Yarın yürürlüğe girecek yeni uygulama ile 2 bin 500'ün üzerinde ilacın fiyatında indirim yapılacak. Böylece yıllık 3,3 milyar lira tasarruf sağlanacak.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler