YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şevket Sabancı ve aile fertleri paylarını satıyor
Şevket Sabancı ve aile fertleri paylarını satıyor
Şevket Sabancı ve aile fertleri paylarını satıyor
12 Şubat 2009 / 08:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye'nin en büyük sanayi ve finans kuruluşlarının yer aldığı Sabancı Topluluğu'nda dün ayrılık rüzgarları esti. Şevket Sabancı ve aile fertleri paylarını satıyor.


Şevket Sabancı ve aile üyeleri, bugünkü değerle 1.1 milyar dolar tutarındaki Sabancı Holding ve Akbank hissesini, satış için kote ettirdi Sabancı Holding, "Yönetimde olmayan hissedarların kendi takdiri" derken, hissedar Emine Kamışlı "Satma niyetimiz yok" açıklaması yaptı..


Türkiye'nin en büyük sanayi ve finans kuruluşlarının yer aldığı Sabancı Topluluğu'nda dün ayrılık rüzgarları esti. Önce, Sabancı Holding ve Akbank'ın borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin bir kısmının 10 ile 20 yıllık dönemi kapsayan bir sürede satışı için Merkezi Kayıt Kuruluşu'na başvuru yapıldığı haberi borsaya bildirildi. Duyuruyla, hissedarların toplam yüzde 8.37'lik Akbank ve yüzde 15.83'lük Sabancı Holding hissesi satacağı bilgisi verildi. Topluluk Başkanı Sakıp Sabancı'nın 2004'te vefatından sonra aile üyelerinden bazıları, kendi işlerini kurmak üzere yönetimden ve şirketlerden kopmuşlardı. 5 yıl sonra bu kez Sabancı Topluluğu'nu büyüten ailede hayatta kalan iki kardeşten Şevket Sabancı ile merhum Hacı Sabancı'nın aile üyeleri borsada işlem görmeyen Sabancı Holding ve Akbank hisselerini kote ettirmek için başvurdu.


1.1 MİLYAR $'LIK SATIŞ
Ancak hisselerini kote edenlerden Şevket Sabancı'nın kızı Emine Kamışlı, satma niyetlerinin olmadığını söyledi. Yapılan bildirime göre, Sabancı ailesinin 7 üyesi Akbank, 4 üyesi de Sabancı Holding paylarını kayda aldırdı. Açıklama, Sabancı Holding ve Akbank hisselerinde keskin düşüşe neden oldu. Bu arada satış dün yapılsaydı Akbank'ın yüzde 8.37'lik hissesi 1 milyar 64 milyon TL (649 milyon dolar), Sabancı Holding'in yüzde 15.9'luk hissesi 753 milyon TL'den (459 milyon dolar) satılacaktı. Bu arada satış olursa aile fertlerinin holdingte payı kalmayacak.Sabancı ve Akbank'ın değeri 2.7 milyar TL eridi


Şevket Sabancı ve aile fertlerinin ellerindeki payları satarak holding ile yollarını ayırma kararı grubu borsada sarstı.


Esas Holding’i kuran Şevket Sabancı, çocukları Ali Sabancı, Emine Kamışlı ve eşi Zerin Sabancı’nın da aralarında bulunduğu bir grup hissedarın, Sabancı Holding ve Akbank’taki ortaklık paylarını satma kararı söz konusu şirketlerin hisse senetlerinde sert düşüşe neden oldu. Türkiye’nin iki büyük sanayi topluluğundan biri olan Sabancı Grubu’nda büyük ortakların paylarını satacağını açıklamasıyla Sabancı Holding yüzde 9 oranında gerileyerek 2.84 TL’den, Akbank ise yüzde 6.61 oranında düşüşle 4.24 TL’den kapandı. Grubun halka açık diğer finansal iştiraki Ak Sigorta da yüzde 11 gibi büyük kayıpla günü 2.66 TL olarak kapattı. Borsanın lokomotif hisseleri arasında yer alan Sabancı ve Akbank hisselerinde gelen sert satışlar endeksin de yüzde 2 oranında düşmesinde etkili oldu. Sabah saatlerinde gelen sert satışların etkisiyle İMKB’deki kayıp bir ara yüzde 3 seviyelerine ulaşmıştı. İkinci seansta özellikle Avrupa borsalarındaki toparlanmaya rağmen iki büyük hissede yaşanan hızlı geri çekilme endeksteki toparlanmanın önüne geçti.HİSSELERDE DÜŞÜŞ DÜN BAŞLADI


Aslında gruba ait hisselerdeki düşüş dün başlamıştı. Özellikle Akbank hisselerinde gelen sert satışlar borsa kulislerinde, “ABD destek paketinde bankalara yurtdışı iştiraklerinden çıkma zorunluluğu getiriliyor” şeklindeki yorumlara bağlanmıştı. Akbank’ın yüzde 20’si Citigroup’a ait olması da sert satışlara gerekçe olarak gösterilmişti.


Ancak düşüşün asıl nedeni, Şevket Sabancı ve aile fertlerinin Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yaptığı bildirimle ortaya çıktı. Merkezi Kayıt Kuruluşu’na yapılan bildirime göre, Akbank’ın yüzde 8.37’si, Sabancı Holding’in ise yüzde 15.83’i satılmak isteniyor.


Özellikle piyasaların sıkıntılı olduğu alıcının olmadığı bir dönemde yüksek miktarda hisse senedinin piyasaya sürülecek olması mevcut yatırımcıları tedirgin etti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler