YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sermaye devletten teknoloji şirketten
Bu hafta açıklanacak teşvik paketiyle sermayesini artıran şirketlere vergi, teknoloji üretene ise beşinci bölge teşviki geliyor. Üç sektör ön planda.
Sermaye devletten teknoloji şirketten
30 Mart 2015 / 01:26 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 08:29

Hükümet, sanayiyi canlandıracak, teknoloji üretimini artıracak, ithalata bağımlılığı azaltacak, yatırımlara süper teşvik paketini tamamladı. Bu hafta açıklanması beklenilen paketle, sermayesini artıran şirketlere vergi teşvikinin ardından işletme kredisi desteği de verilecek. Yüzde 20 öz sermaye şartı ile yüzde 50 Hazine katkı payı, yüzde 30 Kalkınma Bankası yatırım işletme kredisi olarak verilecek.

Rüzgar otopili ve tıbbi cihaza destek

Elektrikli otomobil pili, enerji santral türbini, tıbbi cihaz üretimi için kesenin ağzı açılacak. Entegre çalışma teşvik edilecek. Halka açık şirketler çifte teşvikten yararlanırken, ortaklara dağıtılan kar payı gelirlerinden alınan yüzde 15 vergi sıfırlanacak. İleri teknoloji yatırımlarına beşinci bölge teşvikleri uygulanacak. İleri teknoloji İzmir'de de üretilse bu bölgedeki prim teşvikinden vergi indirimine kadar bütün olanaklardan yararlanılabilecek.

Ekonomi yönetimi, Türkiye'de yatırım hamlesi başlatacak, istihdam ve üretimi artırmaya yönelik kapsamlı bir ekonomi paketi hazırladı. Her bir kentin ekonomideki rolü, misyonu yeniden tanımlandı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da masaya yatırılan paketin bu hafta açıklanacak. Paket kapsamında teşvik sistemi de revize edildi, 1 Ocak'ta biten sigorta primi işveren hissesi desteği ve vergi indirimi teşviklerinin süresi de 1 yıl uzatılıyor.

5 Puanlık faiz desteği

Stratejik sektörlerde üretimi desteklemek için Erzurum, Adıyaman, Kilis gibi beşinci bölgede yer alan iller için verilen teşvikler ileri teknoloji üretimi yapacak bütün illere de verilecek. İzmir'de de ileri teknoloji yatırımı yapanlar gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, prim işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği (TL cinsi kredilerde 5 puan, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puan) alabilecek. İstanbul, Marmara'da yoğunlaşan teknoloji alanlarının Ege, İç Anadolu'nun belli merkezlerine, Mersin'in arka havzasına, Orta ve Doğu Karadeniz'e yaymak için özel teşvikler uygulanacak. Pakette, Karayolları başta olmak üzere kamudaki 6 bini aşkın taşeron işçinin kadro sorunu da kalıcı olarak çözülmesi öngörülüyor. Kurumların ihtiyaçları doğrultusunda belli bir bölümü kadroya alınacak, diğerlerinin de hukuki haklarının tazmini sağlanacak.

Halka açılan kazanacak

Halka açık olan şirketler çifte teşvikten yararlanacak. Sermayesini artıran şirketlere vergi teşviki getiren düzenleme de Meclis'e gönderildi. Ortaklara dağıtılan kâr payı gelirlerinden alınan yüzde 15 oranındaki vergi, halka açık şirketlerde sıfıra kadar düşürülebilecek. Buna göre, teşvikte anonim ve limitet şirketlerin sermayelerinde yapılacak nakdi artışlar veya yeni kurulacak şirketler için konulan nakdi sermayenin tamamı dikkate alınacak. Paket kapsamında şirket birleşmeleri, entegre çalışma teşvik edilecek. Özellikle organize sanayi bölgelerinde entegre çalışmaya destek için yer tahsisleri konusunda kolaylık sağlanacak.

Yarısı hazineden

Pakete ilişkin bilgi veren yetkililer, yeni şirket kuracakların sermayesinin yarısının Hazine tarafından karşılanacağını belirterek, "Bununla da kalmayacak. Kalkınma Bankası yatırım işletme kredisi desteği sağlayacak. Yüzde 20 öz sermaye şartını yerine getirenler yüzde 30'unu Kalkınma Bankası'ndan kredi alabilecek" değerlendirmesini yaptı.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler