YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sendikayla işverenler arasındaki gerilim büyüyor
Sendikayla işverenler arasındaki gerilim büyüyor
Sendikayla işverenler arasındaki gerilim büyüyor
23 Mayıs 2008 / 10:19 Güncelleme: 23 Mayıs 2008 / 00:00

Tuzla’daki işçi ölümlerinin ardından sendikayla işverenler arasındaki gerilim büyüyor.


Önceki gün ölümlerin iş kazası değil MİT’lik bir işi olduğunu iddia eden Desan’ın sahibinin ardından dün de kapatılan Selah Tersanesi’nin sahibi Limter-İş’i PKK’lı olmakla suçladı. Sendikalar ise işverenleri katil ilan etti...


23 yIlda 96 ölümün yaşandığı ’Ölüm Tersanesi’ Tuzla’da ipler iyice gerildi. Sendikalar tersane sahiplerini işçi katili olmakla suçlarken, işverenler de akıl almaz suçlular yaratmaya başladı. Önceki gün Tuzla’daki tersanesini ölümler nedeniyle satacağını açıklayan Desan’ın sahibi Cengiz Kaptanoğlu, yaşanan ölümlerin iş kazası değil MİT’lik olaylar olduğunu öne sürmüştü. 7 günde 2 işçinin ölmesi nedeniyle önceki gün kapısına kilit vurulan Selah Tersanesi’nin sahibi Erkan Selah ise DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’nın PKK’nın devamı olduğunu iddia etti. Tersanesi Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Valiliği tarafından süresiz kapatılan Erkan Selah, kapama kararının perde arkasında basının yargısız infazı ile Limter-İş’in olduğunu iddia ederek ”Bu sendika bölücü örgütün devamı gibi onların propagandasını yapıyor “ dedi. İşte tarafların iddiaları:


BİZE YARGISIZ İNFAZ YAPILDI


Erkan Selah (Selah Tersanesi sahibi): ”Gemicilik baba mesleği. 1954 yılından bu yana tersanecilik yapıyoruz. Tersanemizin kapatılmasının nedeni basının yargısız infaz niteliğindeki haberleri ve bölücü örgütün propagandasını yapan sendikadır. Benim içinde sendikalı da olan 550 işçim var. Bu işçiler işsiz kaldı. Anadolu yakasındaki en verimli 100 şirket içinde 82’nci olduk ama kapatılmamızı çözüm olarak gördüler. O 550 işçi de ben de şu an isyan ediyoruz. Nasıl dericileri bitirdilerse şimdi de tersaneciliği bitirmeyi kafalarına koymuşlar. Kapama sürecinde bütün hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.


CİNAYETLERİ AÇIKLASINLAR


Cem Dinç (Limter-İş Sendikası Başkanı): Tershanesini satacağını açıklayan DESAN tershanesi sahibi ve AKP İstanbul eski milletvekili Cengiz Kaptanoğlu MİT’i işe karıştırarak şaibeli açıklamalar yaptı. Herkesi töhmet altında bıraktı. Kaptanoğlu’na soruyoruz: Sahibi olduğu Desan’da Murat Çalışkan’ı gece saatinde kim çalıştırdı ve güvertedeki peçten aşağı attı? 12 Şubat 2008’de Mikail Kavak’ı öldüren elektriği kim verdi? 3 Eylül 2007’de kaynakçı Bekir Özmen’e kim elektrik verdi? Bu ve benzeri onlarca sorumuzu Cengiz Kaptanoğlu emniyet müdürüyle birlikte açıklasın. Bu ölümlerden tershane patronu sorumludur. Ama kendisi topu başka yere atıyor, ucu çok açıklamalarda bulunuyor.


KİMSE BİZE KATİL DİYEMEZ


Kenan Torlak (Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Konsey Başkanı-GİSBİR Konsey Başkanı): “Hiç kimse bize cinayet işledin, katilsin deme hakkına sahip değil. Türkiye hukuk devleti, kanunlar var. Yaşanan ciddi kazaların ve ölümlerin ardından nöbetçi savcılar gelip doktor eşliğinde raporlar tutuyor. Bu ölümlerin bizleri üzdüğünü söylememize rağmen yapılan suçlamaları kabul etmeyeceğimiz gibi nefretle kınıyoruz.”


İlk 5 ayda 11 işçi öldü


Tersane sayısı: 48


İşçi sayısı: 35 bin


Yıllık ekonomik girdi: 3.5-4 milyar USD


23 yıldaki ölü sayısı: 96


İlk 5 aydaki ölüm sayısı: 11


Son bir aydaki ölüm sayısı: 3

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler