YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayide çarklar hızlı dönüyor
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 arttı.
Sanayide çarklar hızlı dönüyor
08 Ağustos 2014 / 10:44 Güncelleme: 08 Ağustos 2014 / 10:46

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, haziranda, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,1, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 1,4 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde haziranda yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 2,3 azaldı, imalat sanayi sektörü yüzde 1,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,6 arttı.

Haziranda takvim etkisinden arındırılmamış (ham) sanayi üretimi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artış kaydetti. Öte yandan, TÜİK mayıs ayı takvim etkisinden arındırılmamış (ham) sanayi üretimindeki artışı yüzde 1,5'ten yüzde 1,7'ye revize edildiğini bildirdi.

AA Finans tarafından yapılan sanayi üretimi beklenti anketinde söz konusu verinin yüzde 1,83 artacağı öngörülüyordu.

Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler