YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayi üretiminde beş yılın en büyük artışı
Sanayi üretiminde beş yılın en büyük artışı
08 Aralık 2015 17:44
Sanayi üretimi Ekim'de çalışma gün sayısındaki yükselişin desteğiyle arındırılmamış bazda yüzde 14.7 ile yaklaşık 5 yılın en büyük artışını gösterdi.

Büyümenin en önemli öncü göstergelerinden biri olan sanayi üretimi Eylül ayındaki sert düşüşün ardından Ekim ayında çalışma iş günü sayısının bir önceki yıla göre 2.5 gün artmasının da desteğiyle yüzde 14.7 ile yaklaşık 5 yılın en büyük artışını gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Ekim'de yüzde 4.6 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0.1 artış gösterdi.

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi Ocak 2011'de yüzde 19.1 artmıştı.

NEDEN YÜKSELDİ?

"Arındırılmamış endekse bakıldığında yüzde 14.7'lik güçlü artış görülse de bunun sebebi geçen sene Ekim ayında 2015 Ekim'e göre bayram tatili nedeniyle çalışılan iş günü sayısının 2.5 gün az olması" diyen İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, ihracat ağırlıklı sektörlerin imalat sanayindeki yükselişte etkili olduğuna dikkat çekti.

Kömürcüoğlu, "Son çeyreğin ilk üretim verisinde takvim etkisinden arındırılmış endeks güçlü bir artışa işaret etse de aylık bazda değişim oldukça sınırlı iyileşmeye işaret ediyor. Bu durum seçim belirsizliğine rağmen üretim cephesinde en azından bir bozulmanın olmadığını gösteriyor. Ayrıca yılın son çeyreğinde ılımlı bir seyrin hakim olabileceğini gösteriyor. Kasım seçiminden tek parti hükümetinin çıkması ile sanayi üretimindeki canlanma daha belirgin olabilir. Yılın son ayında ise Rusya gerilimi endeks üzerinde olumsuz bir etki getirebilir" dedi.

Kurban bayramını içinde bulunduran Ekim 2014'te çalışma gün sayısı 18.5 iken bu yılın Ekim ayında 21 güne yükseldi. Kurban bayramı bu yıl Eylül ayına denk geldi ve Eylül ayında sanayi üretimi yüzde 8'e yakın daraldı.

Sanayi üretimi arındırılmamış bazda ilk çeyrekte yüzde 1.3, ikinci çeyrekte ise yüzde 3.7'lik artışın ardından üçüncü çeyrekte yüzde 0.3 artmıştı. Büyüme ilk çeyrekte yüzde 2.5 ikinci çeyrekte yüzde 3.8 artış gösterdi. Üçüncü çeyrek büyüme verisi bu hafta açıklanacak.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.5 daralırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4.1 artış gösterdi.

Merkez Bankası da kısa vadeli faizleri sabit tuttuğu son PPK toplantısında Ekim ayı için işgünü sayısındaki artışın etkisiyle yıllık bazda belirgin bir yükseliş öngörüldüğünü belirtmişti. Aynı raporda "İşgünü sayısındaki değişim ve köprü günü gibi etkiler, sanayi üretimindeki dalgalanmayı artırmaktadır. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış veriler üç aylık ortalamalarla değerlendirildiğinde, üretimdeki artış eğiliminin devam ettiği görülmektedir" görüşüne de yer verilmişti.

Sanayi üretimi TÜİK'in arındırılmış veri setine geçişinden beri dalgalı bir seyir izliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler