YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayi üretimi beklentileri aştı
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2,9, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 arttı.
Sanayi üretimi beklentileri aştı
08 Ekim 2015 / 10:21 Güncelleme: 08 Ekim 2015 / 10:49

Sanayi üretimi Ağustos ayında sürpriz artış gerçekleştirdi. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos'ta yüzde 7,2 arttı. CNBC-e anketinde üretimin yüzde 1,4 artması bekleniyordu.

19 AYIN ZİRVESİ

Sanayi üretimi Ocak 2014'teki yüzde 7,6'lık artıştan sonra en yüksek artışı gerçekleştirdi.

İMALAT SEKTÖRÜNDE YÜZDE 8,7'LİK ARTIŞ

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,6 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 2,9 arttı.

Buna göre, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,2 arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 11,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış yüzde 30,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayiinde en yüksek düşüş ise yüzde 12,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

1
 // 1
artan hep sanayi üretimi oldu zaten ...birde kodamanların tesvikleriyle dönemlik teşvik alanların cebi doldu sadece...Yabancı sermaye zaten bizim devlet ten fazla kazanıyodur. ..Gariban vatandaş ek iş arasın iki işte çalışsın mesai yapsın sonra is kazası oluncada işçi suçlu Allah in adaleti çok ince ve sık dokunur hani vicdanınız varsa bilesiniz memurun işçiler farkı olmamalı memurlar.isciden daha az ve yuzkat daha rahat işlerde çalışıyorlar. .....
08 Ekim 2015 11:22
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler