YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayi üretimi arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, 2013 yılı Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttı.
Sanayi üretimi arttı
09 Aralık 2013 / 11:11 Güncelleme: 09 Aralık 2013 / 11:16

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, 2013 yılı Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre 3,1 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Ekim ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, ekim ayında, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,7 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre 3,1 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,7 arttı.

İşgücü endeksi yüzde 1,3 arttı

Öte yandan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, yılın 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 arttı.

Endeks, sanayi sektöründe yüzde 2,2, inşaat sektöründe yüzde 3,7 ve hizmet sektöründe yüzde 2,2 artış gösterdi.

Saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 6,7 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektöründe oldu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler