YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayi üretimi artış gösterdi
Sanayi üretimi artış gösterdi
08 Nisan 2015 10:00
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, şubatta bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,7 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,2 arttı.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, şubatta bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 6,6, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 2,3, enerji yüzde 2,2, sermaye malı imalatı yüzde 1, ara malı imalatı yüzde 0,9 artış kaydetti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında görüldü. Bu artışı yüzde 8,1 ile mobilya, yüzde 7,2 ile elektrikli teçhizat imalatı izledi.

İmalat sanayinde şubat ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 11,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 10 ile deri ile ilgili ürünlerin, yüzde 4,9 ile tütün ürünlerinin imalatı takip etti.

Beklentiler

AA Finans'ın sanayi üretimi beklenti anketinde, ekonomistlerin, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması eksi (-) yüzde 0,27, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 0,24 olmuştu.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ocak ayında geçen yılın aynı ayna göre yüzde 2,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya oranla yüzde 1,4 azalmıştı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler