YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayi üretimi 6 ayın en düşüğünde
Sanayi üretimi 6 ayın en düşüğünde
08 Eylül 2015 11:45
Sanayi üretimi Temmuz ayında yüzde 0,3 artış ile Ocak ayından bu yana en düşük artışı gerçekleştirdi.

Temmuz ayı sanayi üretim verileri açıklandı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 arttı. Beklenti yüzde 3,3 artış yönündeydi.

Sanayi üretimi Ocak ayından bu yana en düşük artışı gerçekleştirdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Temmuz'da bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı.

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış yüzde 11,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış yüzde 24,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış ise yüzde 4,5 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatında gerçekleşti.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler