YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanayi işletmelerine sicil affı
Sanayi işletmelerine sicil affı
05 Temmuz 2013 11:37
AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Sanayi Sicil Kaydı yaptırmayan işletmelere sicil affı geleceğini bildirdi.

Yüksel, yaptığı açıklamada, TBMM genel kurulunda görüşülmekte olan ve kamuoyunda "Torba Yasa" olarak bilinen bazı kanun ve kanun hükmündeki kararnamelerde değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısının içeriğine ilişkin bilgi verdi.

Açıklamada, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlük tarihlerinin ertelendiğini belirten Yüksel, "Tasarının kabulüyle işyerlerinin iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu, iş yerlerinin tehlike sınıflarına göre, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1 Temmuz 2016'ya, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ve diğer işyerleri için ise 1 Ocak 2014'e erteleneceğini" bildirdi.

Torba yasada sanayiciye sicil affı ile ilgili düzenlemenin de yer aldığına dikkati çeken Yüksel, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Torba yasayla sanayi sicil kaydı yaptırmayan işletmelere af gelecek. Sanayi Sicil Kanunu'nda yapılan değişiklikle, faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 31 Aralık 2014 tarihine kadarsanayi işletmesini kaydettirenlere sicil affı getirilerek, kanunda öngörülen idari para cezası alınmayacak."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler