YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sanal posta güvenlik arttırıldı
Sanal posta güvenlik arttırıldı
21 Eylül 2014 00:50
Maliye Bakanklığı'ndan pos güvenlikleri ile ilgili açıklama geldi.

Gelir İdaresi Başkanlığının sanal pos uygulaması kapsamında yapılan vergi ödemelerinde, birçok güvenlik tedbirinin yanı sıra bankacılık sisteminde de kullanılan "3DSecure"  yazılımından faydalanıldığı bildirildi.

Maliye Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede yayımlanan "Şok! MTV parasını hırsızlar çaldı"  başlıklı haberle kamuoyunda yanlış algı oluşturulma gayreti görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, haberde vergi hedefleri tahminlerinin yıl sonu gelmeden tutmadığı ve aradaki farkın da "hırsızlar tarafından çalındığı" gibi bir yaklaşımın sergilendiği kaydedildi.

Zaman zaman Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde, vatandaşların işlemlerini daha güvenli yapabilmeleri için, bazı uyarı mesajları yayımlandığı anımsatılan açıklamada, "Bu mesajları, 'vatandaşlar, sanal dolandırıcılar tarafından dolandırıldı' diyerek böyle bir habere imza atmak sadece zorlama bir haberciliktir" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Gelir İdaresi Başkanlığı sanal pos uygulaması kapsamında yapılan vergi ödemelerinde, alınan birçok güvenlik tedbirinin yanı sıra, bankacılık sisteminde de kullanılan, işlemin doğruluğunu garanti eden “3DSecure”  yazılımından faydalanılarak, güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede oluşturulduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, internet üzerinden yapılan vergisel işlemlerle ilgili olarak, kötü niyetli kişilerin eylemlerine karşı, Gelir İdaresi Başkanlığınca kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler yapıldığı ve yapılmaya devam edileceği bildirildi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler