YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakız parasına palamut
Sakız parasına palamut
30 Ekim 2012 13:00
Karadeniz'de bereketli geçen sezonda palamut fiyatları 50 kuruşa kadar düştü.

Kastamonu'nun Abana ilçesinde bu yıl balıkçılar, sezon genelinde denizden bol miktarda palamutla döndü.

Abanalı balıkçılar, eylül ayında başlayan palamut sezonunun sonuna gelirken hala bol ve bereketli av yapmanın mutluluğunu yaşıyor.


-Balıkçılar memnun-


Balık toptancısı Muhittin Akdemir, palamut sezonunun tüm balıkçıların yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Akdemir, ''Palamutta bu yıl yaşanan bolluk daha önce Karadeniz'de görülmemiş bir durum. Bolluk nedeniyle balıkçının da balık severlerinde yüzleri güldü. Herkes palamuda doydu'' diye konuştu.


-50 kuruşa palamut-


Palamuttaki bolluğun sürmesi nedeniyle fiyatların zaman zaman 50 kuruşa kadar düştüğünü dile getiren Akdemir, sakız parasına palamut satıldığını dile getirdi.

Akdemir, ''Avlanmanın yoğun olduğu günlerde bir palamudun fiyatı 1 liraya, 50 kuruşa kadar düştü. Yani bir ciklet parasına veya bir bardak çay parasına palamut alınabildi'' diye konuştu.

Akdemir, balıkçılardan topladıkları palamutları Ankara, İstanbul ve diğer illerdeki balık hallerine ulaştırdıklarına dikkati çekti.

Çinekop, lüfer ve palamut gibi balıkların hamsiyle beslendiğini hatırlatan Akdemir, ''Palamudun bol ve iri olması iyi beslendiğini gösteriyor. Hal böyle olunca bu sezon hamsiden umudumuz yok'' diye konuştu. aa
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler