YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakarya ihracatta rekor kırdı
Sakarya ihracatta rekor kırdı
02 Eylül 2013 13:16
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, "Sakarya, geçen yılın aynı dönemine göre 95 milyon 946 bin dolardan 218 milyon dolara yükselerek yüzde 128'lik rekor bir artış gösterdi" dedi.

Kösemusul, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve Sakarya'nın ağustos ayı ihracat rakamlarında dünyadaki olumsuz ekonomik gidişata rağmen iyi tablo çizdiğini vurguladı.

Sakarya'nın 218 milyon 57 bin 980 dolar ihracat ile ihracatçı iller sıralamasındaki 9.'luğunu koruduğunu belirten Kösemusul, "Geçen yılın aynı dönemine göre 95 milyon 946 bin dolardan 218 milyon dolara yükselerek yüzde 128'lik rekor bir artış gösterdi. Ayrıca, geçen yıl Türkiye ihracat sıralamasında 12. olan ilimiz, bu yıl 3 basamak ilerleyerek 9. sıraya yükseldi" ifadesini kullandı.

Kösemusul, kentin ihracatında ilk 5'te taşıt araçları ve yan sanayi, kimyevi madde ve mamulleri, demir ve demirdışı metaller, iklimlendirme sanayi ve hububat, bakliyat, yağlı tohum ve mamulleri sektörünün yer aldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"2013 yılının ilk 8 aylık döneminde ise toplam 1 milyar 366 milyon 788 dolar ile başarılı bir yükselişe de imzasını atmıştır. Bu rakamlar bizleri oldukça memnun ediyor, ilimiz piyasalarındaki bu olumlu havanın bizleri moral ve motivasyon açısından da geleceğe umutla bakmamızı sağlayacağı inancındayım.

Biz 2023 vizyonu çerçevesinde Türkiye'nin ihracatçı iller sıralamasında ilk 5'teki hedefimiz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Bize bu başarıyı yaşatan ve yaşatacak olan tüm firmalarımıza teşekkür ediyor, ihracattaki başarılarının tüm üyelerimize örnek olmasını diliyorum.

Dünyanın içinden geçtiği kriz ortamında Türkiye'nin hala büyüyerek ilerlemesi de ayrıca memnuniyet verici. Biz istikrarımızı koruyarak dünyanın parmakla gösterilen ülkeleri arasında yer alıyoruz. Burada emeği geçen ve ülkenin tüm ekonomik yükünü sırtlanmış özel sektörün daha da desteklenmesi gerekmektedir."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler