YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sakal mı bırakayım
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltması ile ilgili, ''Sakal bırakmam mı gerekiyor bilmiyorum.' dedi.
Sakal mı bırakayım
18 Eylül 2012 / 16:05 Güncelleme: 18 Eylül 2012 / 16:12

Ben bunu 3 ay önce ifade etmiştim. 'Gelin şu faiz koridorunu daraltalım' demiştim. 'Üst koridoru biraz geriye çekelim' demiştik. Bizim uçağımız yumuşak iniş yaptı, biz de o inişi yakıt almak için yaptık, yoksa orada durmak için yapmadık'' dedi.

Bakan Çağlayan, Avusturya Federal Ekonomi, Aile ve Gençlik Bakanı Reinhold Mitterlehner ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu daraltma kararına ilişkin bir soruyu yanıtladı.

''Sakal bırakmam mı gerekiyor'' diyen Çağlayan, bu konuyu 3 ay önce ifade ettiğini, 'faiz koridorunun daraltılması gerektiğini' söylediğini hatırlattı.

Bakan Çağlayan, şöyle devam etti:

''Bizim uçağımız yumuşak iniş yaptı, biz de o inişi yakıt almak için yaptık, yoksa orada durmak için yapmadık. Merkez Bankası nedense biz söyleyince biraz gecikerek yapıyor. Keşke zamanında bunu görebilseler, yapabilseler. Çünkü faiz koridorunun daraltılması yeni teşvik sistemini açıklamış olduğumuz bu dönemde ve Türkiye'nin ekonomik figürlerinin son derece gelişmiş olduğu bu ortamda yabancı yatırımcılara ve yerli yatırımcılara çok önemli mesajlar verecek, bunun özelliği o. Faiz olarak çok önemli bir katkısı olmayacak. Faiz koridorunun daraltılması bilhassa yatırım konusunda ve bizim Bakanlığımızın arz yönlü orta ve uzun vadeli politikalarıyla son derece bağdaşan bir şey olacak. Çünkü Türkiye ekonomisi dinamiktir. Merkez Bankası'nın 3 ay sonra da böyle bir şey gerçekleştirmiş olması bana göre önemli.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler