YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sahtekar tüyocuya dikkat
SPK, bireysel yatırımcının sermaye piyasasında hataya düşmemesi için kitap hazırladı.
Sahtekar tüyocuya dikkat
20 Eylül 2012 / 08:30 Güncelleme: 20 Eylül 2012 / 08:31

Kitapta, "Eğer bir kişi size 'Seni sevdim tüyo vereceğim', 'Şu yatırımda kazanç garanti', 'Falancanın eşi de bu yatırımı aldı' diyorsa, bil ki dolandırılıyorsun" denildi

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK), vatandaşa 'tüyolara kanma' tüyosu geldi. Kurul, aşırı kazanç hırsıyla para kaybeden küçük yatırımcının bu hataya düşmemesi için kitap hazırlandı. Kitaptaki temel uyarı ise şu: "Eğer bir kişi size 'seni sevdim tüyo vereceğim', 'şu yatırımda kazanç garanti', 'falancanın eşi de bu yatırımı aldı' diyorsa, bil ki dolandırılıyorsunuz." Kitapta ayrıca internette 'oynatılan' yatırım aracı görünümlü işlemlere de dikkat edilmesi de istendi.

Orta vadeli yatırım
SPK Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi Başkanı Ethem Sancak tarafından çıkarılan "Bireysel Tasarruf ve
Yatırımları Koruma Rehberi" isimli kitaptaki çarpıcı bölümler şöyle:

* Türkiye'deki bireysel yatırımcıların ortalama yatırım vadesi bir ayın altında. Oysa hisse senedi orta ve uzun vadeli bir yatırım aracı. Yani hisse senedi aldığında onu 2-10 yıl unut. Hatta gelecek torunların için al.

* İçeriğini bilmediğin yatırım araçlarına gözü kapalı yatırım yapmaktan kaçın. Size yaklaşanlar, aşırı para kazanma damarınızı kullanmak ister. Bu nedenle, size yüksek kazanç sözü verirken risk olmadığından bahseder.

Oysa risksiz bir yatırım yoktur. Eğer beklenen getiri yüksek ise, o zaman 'risk az veya hiç risk yok' diyen kişi çok büyük olasılıkla sizi kandırmaya çalışıyordur.

Bilgi vereni iyi araştır

* Tanımadığınız kişilerin cazip gibi görünen yatırım tekliflerini iki değil on defa kontrolden geçir. Size bu amaçla yaklaşan kişinin çalıştığı kuruluşun bilgilerini, hangi yasal otoritenin (SPK, BDDK, Hazine Müsteşarlığı, Bakanlık) izni ile çalıştığını sor. Size yaklaşan kişiyi internette arama motorları ile araştır, haklarında ne tür bilgiler yer aldığını öğren.

Garanti kazancı kimse duyurmaz

Yine kitapta "Garantili kazanç' genellikle aldatmaya yöneliktir" deniyor ve şu bilgi veriliyor: "Eğer bir yatırım işleminde garantili kazanç varsa, bunu hiç kimse üçüncü bir kişiye tavsiye etmez. Bırakın bunu üçüncü kişiye tavsiye etmeyi, duyulmaması için çaba bile sarf eder. Kısa sürede yüksek kazanç, dolandırılmak anlamına da gelebilir." (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler