YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sağlıkçıya zam müjdesi...
Sözleşmeli sağlıkçıya Danıştay'dan müjdeli haber geldi.
Sağlıkçıya zam müjdesi...
11 Nisan 2011 / 10:57 Güncelleme: 11 Nisan 2011 / 10:57

Danıştay, sağlık ve teknik hizmetleri sınıfına tabi binlerce sözleşmeli personelin ücretlerini artıracak önemli bir karar verdi.

Sağlık-Sen’in açtığı davada, Danıştay, Açıköğretim Fakültesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans programını bitiren sözleşmeli sağlık personelinin ücretinin yeni eğitim durumuna göre belirlenmesine hükmetti. Sağlık Sen’in açıklamasına göre, Danıştay’ın bu kararı, birçok yerel mahkemede devam eden bu konudaki davalar için emsal teşkil edecek.

Sağlık-Sen, Danıştay’ın kararı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na başvurarak, sözleşmeli personelin bireysel dava açmasına gerek kalmayacak bir düzenleme yapılmasını talep edecek. Mevcut uygulamada, sözleşmeli personelin, fiilen yürüttüğü görev ile örtüşen bir üst öğrenim bitirdiği takdirde intibakı yapılabiliyordu. Danıştay’ın bu kararı, Açıköğretim Fakültesi Sağlık İşletmeciliği önlisans programını bitiren veya bu bölümü bitirerek gelirini artırmak isteyen sözleşmeli personele umut oldu.

300 TL'lik artış sağlanacak

Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Danıştay'ın ilk niteliğinde bir karar verdiğini belirterek, “Bu bölümü bitiren sözleşmeli personelin intibakı yapıldığı takdirde, maaş ve ek ödemesinde yaklaşık 300 TL artış sağlanacaktır. Bakanlığın, yeni davalar açılmasına gerek kalmadan, Danıştay kararı çerçevesinde bir düzenleme yapmasını umuyoruz. Bu konudaki başvurumuzu hafta içinde yapacağız" değerlendirmesini yaptı. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler