YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sabancı'dan 2011 öngörüsü
Referandumda çıkan yüzde 58 oranındaki evet, piyasalarda coşkuyla karşılanırken, iş dünyasından da olumlu değerlendirmeler geliyor.
Sabancı'dan 2011 öngörüsü
22 Eylül 2010 / 08:22 Güncelleme: 22 Eylül 2010 / 08:24

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya göre, referandum sonuçları, 2011 genel seçimlerinde de istikrarın devam edeceğini gösteriyor.

Piyasaların bunu satın aldığına işaret eden Sabancı, "Piyasalar ve piyasa oyuncuları sonucu müspet karşılıyor, 2011'de sürpriz beklemiyorlar." dedi. Anadolu Ajansı'na konuşan Sabancı'nın patronu, Türkiye'nin küresel krizin etkilerini atlattığına da dikkat çekti. Yabancı yatırımcıların gelişmekte olan ülkeler içinde Brezilya ile Türkiye'yi parlayan yıldız olarak gördüğünü vurguladı. Cari açığın şu anda bir risk gibi görünmediğini dile getirirken, Merkez Bankası'nın "3 yıl faiz artışı beklemeyin" dediğini hatırlattı. Büyüme rakamlarının, tüketici güven endekslerinin, işsizlik rakamlarının olumlu olduğunun da altını çizen Sabancı, özelleştirmelerin muntazam gittiğini vurguladı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan gerginliğe ilişkin olarak da gerginliğin referandum sürecinde kaldığını dile getirdi. Türkiye'nin yeni bir döneme girdiğini belirten Sabancı, şunları aktardı: "O referandum sürecinde kaldı. Yeni bir döneme girdik, önümüze bakarak hep beraber çalışmalıyız. Sayın Başbakan da böyle bir demeç verdi. Dolayısıyla o dönemde söylenenleri orada bırakmalıyız."

Türkiye'nin küresel krizin etkilerini atlattığına işaret eden Sabancı, "Krizi geçtiğimize inanıyorum." ifadesini kullandı. Son açıklanan büyüme rakamlarının memnuniyet verici olduğunu, işsizlikte gerileme görüldüğünü ancak işsizliğin halen bir sorun olduğunu anlatan Sabancı, temkinli olunması gerektiğine dikkati çekti. Sabancı, "Dış yatırımcılar (gelişmekte olan ülkeler içinde iki tane parlayan yıldız var) diyorlar. Biri Brezilya, biri Türkiye. Hakikaten yatırımcılar ülkemize güveniyorlar. Bu durum, bizim için de çok memnuniyet verici. Zaten biz Sabancı Grubu olarak ülkemize güveniyoruz, yatırımlarımıza devam ediyoruz. Ama dış dünyada da böyle bir güven olduğunu hissetmemiz ayrıca bizi memnun ediyor." şeklinde konuştu.

Güler Sabancı, büyüme rakamlarının, tüketici güven endekslerinin, işsizlik rakamlarının iyi gittiğini ifade ederek, Türkiye'nin özellikle enerji sektöründe yatırım açısından ciddi potansiyeli bulunduğunu kaydetti. Özelleştirmelerin muntazam gittiğini ve makroekonomik dengelerin yerinde olduğunu belirten Sabancı, şöyle devam etti: "Bu son kriz gösterdi ki dünyada hiç kimse birbirinden tamamen kopuk değil. Hâlâ Avrupa ve Amerika'da işler zor gidiyor. Avrupa ve Amerika'da sıkıntılar görünüyor. Tabii bunların Türkiye'ye etkisi inşallah çok az olur. Onun için de temkinli olmalıyız."

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, cari açığın şu anda bir risk gibi görünmediğini belirterek, "Şu anda dünya likit, Türkiye likit. Bankalarımız güçlü, finans piyasalarımız güçlü, faizlerimiz düşüyor, enflasyon kontrol altında görünüyor. Merkez Bankası '3 yıl faiz artışı beklemeyin' diyor. Bankalarımızın son dönemde 3 yıl, 5 yıl Türk Lirası yatırım kredisi, borçlanma imkanı var. Dolayısıyla genel piyasalarımız iyi gidiyor ama temkinli olmakta fayda var. Çünkü dünyada ve büyük ekonomilerde bu sorunlar çözülmedi." dedi. Mali kurala ilişkin soru üzerine de Sabancı, şu anda mali disiplinin iyi gittiğini ifade ederek, iş dünyasının uzun vadeli planları, hedefleri sevdiğini belirtti. (A.A. -Zaman)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler