YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rüya uçak İstanbul'da
Boeing'in en yeni modeli 787 Dreamliner, dünya genelinde devam eden tanıtım turu kapsamında İstanbul'a geldi.
Rüya uçak İstanbul'da
06 Nisan 2012 / 17:44 Güncelleme: 06 Nisan 2012 / 17:51

Dünya turunun 5. ayağında saat 14:00 sıralarında Moskova'dan İstanbul'a gelen Boeing 787 Dreamliner, Atatürk Havalimanı'nda törenle karşılandı. Uçağın kadın pilotu kendisini bekleyenlere el salladı, fotoğraflarını çekti. Uçağı hangarda yüzlerce meraklı karşıladı. Bekleyenler uçakla birlikte fotoğraf çektirmek için adeta sıraya girdi.

Boeing 787 Dreamliner, 9 Nisan Pazartesi günü Türk Hava Yolları yöneticilerinin katılımıyla bir tanıtım uçuşu yapacak. Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali Apronu'nda sergilenecek olan uçak, 11 Nisan'da Madrid'e uçacak.

BOEING DREAMLINER ÖZELLİKLERİ

Yüzde 50'si kompozit (bir tür plastik) malzemeden üretildi. Muadili uçaklara göre yakıt tüketimi yüzde 20 daha az. Bakım masrafları yüzde 30, işletme maliyeti yüzde 10 daha düşük. Yüzde 60 daha az gürültü çıkarıyor. Daha geniş oturma alanları, baş üstü dolapları ve pencereler sunuyor. Elektronik olarak kararan pencerelerde perde (güneşlik) yok. Kabini seyahat yorgunluğunu ve su kaybını azaltan özel donanımlar taşıyor. 19.142 kilometre ile sınıfının en uzun uçuş ve saatte 870 kilometre ile dünya çevresini en hızlı turlayan uçak rekorlarına sahip. CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler