YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya yapılacak ihracat Türkiye'ye zarar vermeyecek
Rusya'ya yapılacak ihracat Türkiye'ye zarar vermeyecek
11 Eylül 2014 18:41
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "Stokçulara fırsat verilmeyecek. Rusya Federasyonuna yapılacak ihracatın Türkiye'ye zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Rusya'ya ihracatın artırılmasının gıda fiyatlarını yükselteceği beklentisine giren bazı kişilerin gıda ürünleri stokuna başladığını, ilgisiz kişilerin bile buna tenezzül ettiğini belirterek, "Fırsatçılık ve stokçuluk yapanlar bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde, haftalarda ders alacak. Bunlara fırsat verilmeyecek. Rusya Federasyonuna yapılacak ihracatın Türkiye'ye zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Eker, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Rusya'nın gıda ithalatına yönelik boykot kararının ardından farklı pazarlara yönelmesinin dikkatleri Türkiye'ye çevirdiğini ve Bakanlığının bu konudaki çalışmaları hızlandırdığını anlatan Eker, önceki haftalarda Rusya'dan gelen heyetle prosedürlerin kolaylaştırılmasına yönelik düzenlemelerin ele alındığını anımsattı.

Rusya'ya ihracatın artırılmasına yönelik çalışmaların paralelinde yeni bir sorun tespit ettiklerini bildiren Eker, bazı kişilerin, ihracatın artması halinde fiyatların yükseleceği beklentisiyle stok yaptıklarına yönelik duyumlar aldıklarını belirtti. Eker, şöyle konuştu:

 "Bizim aldığımız duyumlara göre birileri stokçuluğa başlamış bile. 'Stok yapalım, Rusya Federasyonuna giderse fiyatlar yükselir.' Bunların hepsinin, bunların ellerinde patlayacağını öncelikle söylemek istiyorum. Bu ucuz fırsatçılık ve stokçuluk yapmaya kalkışanlar, öncelikle bizim göndermeyi planladığımız, düşündüğümüz ürünlerle ilgili bu manada kapasite problemimiz yok. Özellikle fırsatçılık ve stokçuluk yapanlar bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde, haftalarda ders alacak. Bunlara fırsat verilmeyecek. Rusya Federasyonuna yapılacak ihracatın Türkiye'ye zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz. Üretici-tüketici fiyat dengesini toplum yararına dengede tutacak mekanizmalar işletiliyor, tedbirler alınıyor."

 "Uzun süre saklanabilen ürünlere yöneldiklerini öğrendik"

Stok yapanların özellikle uzun süre saklanabilme özelliği olan ürünlere yöneldiğini tespit ettiklerini bildiren Eker, "Bunlar da raf ömrü uzun, saklaması kolay ürünler. Ürün ismi vermiyorum. Onların haberlerini alıyoruz. İlgisiz insanların bile bu manada buna tenezzül ettiğine dair bilgiler geliyor. Onları değerlendiriyoruz. Buna fırsat vermeyeceğiz. Onları takip ediyoruz, izliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de  gıda enflasyonunun farklı sebepleri bulunduğuna işaret eden Eker, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda üzerinde durulangıda enflasyonunun nedenlerinin araştırıldığını vurguladı. Türkiye'de gıdada tüketici enflasyon oranının üretici enflasyonunun çok üzerinde olduğuna dikkati çeken Eker, şunları kaydetti:

"Besbelli zamlar veya enflasyondan üretici faydalanmıyor. Tüketici zarar görüyor, yüksek bedel ödüyor ama üreticinin cebine bir şey girmiyor. Gıda ve tarımda üretici fiyatları genel enflasyonun altında. O halde orada zincirde kontrol edilmesi gereken, üzerinde durulması gereken bazı halkalar var. Onunla ilgili Bakanlığımızın, Gümrük ve Ticaret, Ekonomi, Kalkınma, Maliye bakanlıkları ile Hazinenin birlikte çalışması var."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler