YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'ya 50 milyar dolar tazminat cezası
Rusya'ya 50 milyar dolar tazminat cezası
29 Temmuz 2014 16:47
Uluslararası Tahkim Mahkemesi Rusya'nın, geçmişte dünyanın en büyük petrol şirketlerinden olan Yukos'un eski hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi Rusya'nın, geçmişte dünyanın en büyük petrol şirketlerinden olan Yukos'un eski hissedarlarına 50 milyar dolar tazminat ödemesi kararı aldı.

Hollanda Lahey'deki mahkeme kararına gerekçe olarak, Rusya'nın şirketi iflasa zorlamasını gösterdi. Kararda, Rus yetkililerin Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetiminde hukuk sistemini manipule ettikleri ve Yukos'un patronu Mihail Hodorkovski'nin hapse girmesini sağladıkları belirtildi.

Yukos'un kurucusu Mihail Hodorkovski, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Rusya'nın en büyük özel petrol şirketlerinden birini kurarak dünyanın en zenginleri listesine girmişti ancak Hodorkovski 2003'te dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığından 10 yıl hapis cezası almıştı. Yukos'un iflas etmesinin ardından hisselerinin çoğunu devlete ait Rosneft şirketi almıştı. Şirket yetkilileri suç işlemediklerini belirterek davayı Lahey'de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne götürmüştü.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler