YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya'nın yaptırımı, Türkleri harekete geçirdi
Rusya'nın yaptırımı, Türkleri harekete geçirdi
09 Eylül 2014 16:10
Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özdağ, "Rusya'ya ihracat yapabileceğimiz sektörleri ve ürünlerimizi belirledik. Üyelerimize ziyaretler gerçekleştirerek ürünleri hakkında bilgi alıyor ve Rusya'daki satın alma yöneticilerine gönder

Özdağ, KOTO'da düzenlediği basın toplantısında, ülke ve kent ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan 92'sinin Kocaeli'de kurulu olduğunu ve kentin ülke imalat sanayisinin yüzde 13'üne ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Özdağ, kentte yılın ilk 8 ayında kurulan firmaların geçen yıla göre yüzde 3 artarak 829'a yükseldiğini, yine bu dönemde 238 firmanın faaliyetlerini sonlandırdığını kaydetti.

Özdağ, ülke genelinde ortalama sanayi istihdamının yüzde 26,4, Kocaeli'de ise yüzde 73 olduğunu anlatarak, "Kentte istihdam edilenlerin yüzde 73'ünün sanayi sektöründe çalışması, Kocaeli'nin sanayi başkenti olduğunu kanıtlamaktadır ancak hizmetler ve ticaret sektöründeki istihdam Türkiye genelinde yüzde 50'yken, Kocaeli için yüzde 24'tür" ifadesini kullandı.

Kocaeli'nin sahip olduğu konum sayesinde 3 saatlik uçuşla Asya, Avrupa ve Ortadoğu'da 25 trilyon dolarlık ticaret hacmine ve 1,5 milyar nüfusa ulaşabildiğini vurgulayan Özdağ, kentin bu özelliğiyle yatırımcılar için cazibe merkezi olduğunu söyledi. - "Ürün katalogları hazırlıyoruz" Özdağ, Rusya'nın Ukrayna krizi nedeniyle son dönemde ABD ve AB ile ilişkilerinde sorunlar yaşadığına dikkati çekti.

Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradan hareketle Rusya ile ticari ilişkilerimizin arttırılması, yeni bağlantılar kurulması ve iş alanları açılması noktasında program düzenlemeyi planlıyoruz. Rusya'ya ihracat yapabileceğimiz sektörleri ve ürünlerimizi belirledik. Üyelerimize ziyaretler gerçekleştirerek ürünleri hakkında bilgi alıyor ve Rusya'daki satın alma yöneticilerine göndermek üzere ürün katalogları hazırlıyoruz.

Bu irtibatlarımız belirli bir olgunluğa ulaştığında Rus satın alma heyetlerini ilimizde ağırlayacağız." İstihdam üzerindeki vergi yükünün özel sektörün rekabet gücünü olumsuz etkilediğini savunan Özdağ, "100 lira net ücret alan çalışanın bize maliyetinin 180 lira olduğu düşünüldüğünde, istihdam üzerindeki prim yükünün azaltılması gerektiği görülmektedir.

Bürokrasiyi azaltıcı mevzuat düzenlemeleri yapılmalıdır" diye konuştu. Özdağ, vergisini düzenli ve zamanında ödeyenlerin ödüllendirilmesi anlamında, belli niteliklere haiz iş adamlarının yeşil pasaport alabilmesi gibi uygulamaların torba yasaya eklenmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler