YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rusya krizinde kim zararlı çıkar?
Stratejik Düşünce Enstitüsü Uzmanı Ekonomist Dr. Levent Yılmaz Rusya'nın Türkiye'ye karşı aldığı yaptırımlar sonrasında Türkiye'nin değil Rusya'nın zararlı çıkacağını açıkladı.
Rusya krizinde kim zararlı çıkar?
03 Aralık 2015 / 07:45 Güncelleme: 03 Aralık 2015 / 08:36

Stratejik Düşünce Enstitüsü Uzmanı Ekonomist Dr. Levent Yılmaz Kanal A da yayınlanan Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Son Durum programına katıldı.

Yılmaz, "Rusya ile son dönemlerde konuştuğumuz en önemli iki konu bir doğalgaz iki nükleer konusu. Akkuyu nükleer santralini de özel şirket yapıyor. Tutup da bunu Rusya yapmıyor. Özel şirket de Rusya'ya baskı yapıyor bence. Çünkü 20 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Vazgeçerlerse ülkeden çıkarlar onların yerine Fransızlar, Japonlar yaparlar. Rusya ekonomisi bunu kaldıramaz. Türk işadamlarını Rusya'daki toplam yatırımı bir Akkuyu'nun bedeli kadar yoktur. Dolayısıyla onlar yüz tane hamle yapacaklar biz bir hamle yaparsak ona cevap vermiş oluruz" dedi.

İşte Levent Yılmaz'ın konuşmasından öne çıkanlar:

RUSYA KENDİSİNE GELİR GETİREN FAALİYETLERDEN VAZGEÇMİYOR

Doğalgazı konuşalım doğalgazda sorun yok doğalgaz akışı devam edecek, Akkuyu'yu konuşalım, Akkuyuda sorun yok o da devam edecek. Burda şöyle bir sorun var. Rusya'nın kendisine gelir getiren faaliyetlerden vazgeçmeyecek ama Türkiye'ye gelir sağlayacak olanlarda Türkiye'ye yaptırım uygulayacak. Böyle birşey komik. Dünyanın hiçbir yerinde böyle birşey olmaz. Kesilecekse tamamen kesilir. Bir ülkenin uçağı düştü bazı tepkiler vermesi normal ama bu tepkilerin artık ciddiyeti kaybetmeye doğru ilerliyor.

KATAR İLE DOĞALGAZ ANLAŞMASI İMZALANDI

Enerji konusunda ise maalesef Türkiye enerji bağımlısı bir ülke ama bugün Cumhurbaşkanı'nın Katar ziyaretinde çok uzun süreli sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması imzaladı Türkiye Katar ile. Hiçbir ülkenin alternatifi yok değil. Dünyada enerji kaynağı sorunu yok. Var enerji sadece buna erişimlerle ilgili sorunlar var. Türkiye orta vade de  enerjiye yönelik sıkıntılar çekeceğini bildiği için enerjiye yönelik adımlar atılıyor. 

AKKUYU'YU RUSLAR YAPMAZSA BAŞKASI YAPAR

Akkuyu konusuna gelince Ruslar değil de Japonlar, Fransızlar yapar hepsi kapıda bekliyor zaten. Dolayısıyla bu işin kaybedeni asla Türkiye olmaz. Rus devlet bankası siber bank var. Siber Bankın ortağı olduğu Türkiye'de bir banka var. Biz bu bankayla Rus bankası olduğu için  işlemleri durdursak böyle birşey olabilir mi? Uluslararası hukuk var. uluslararası antlaşmalar var. Evet yaş sebze meyveye şunu yapabilirsiniz. Gümrükte bekletirsiniz bozulmuş dersiniz, GDO'lu dersiniz ama yine mertçe  biz sizden yaş meyve sebze almıyoruz arkadaş diyemezsiniz. Çünkü uluslararası antlaşmalar var uluslararası hukukun getirdiği yaptırımlar var. 

RUSYA'NIN EKONOMİSİ TÜRKİYE'Yİ KAYBEDECEK KADAR SAĞLAM DEĞİL

Rusya'nın ekonomisi Türkiye'yi kaybedecek kadar sağlam bir halde değil. Rusya doğalgaz satışından yaklaşık 20 milyara yakın bir gelir elde ediyor Türkiye'den yıllık. Avrupa ve Ukrayna'ya gaz gönderimini kapattı. Türkiye'ye de satmasa ne kadar doğalgaz zengini olursan ol satamadıktan sonra bir anlamı var mı yok. Dolayısıyla pazar kaybediyor. 

Rusya ile son dönemlerde konuştuğumuz en önemli iki konu bir doğalgaz iki nükleer konusu. Akkuyu nükleer santralini de özel şirket yapıyor. Tutupta bunu Rusya yapmıyor. Özel şirkette Rusya'ya baskı yapıyor bence. Çünkü 20 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsediyoruz. Vazgeçerlerse ülkeden çıkarlar onların yerine Fransızlar, Japonlar yaparlar. Rusya ekonomisi bunu kaldıramaz. 

RUS İŞADAMLARI VE TÜRK İŞADAMLARI ZARAR GÖRÜR MÜ?

Türk işadamlarını Rusya'daki toplam yatırımı bir Akkuyu'nun bedeli kadar yoktur. Dolayısıyla onlar yüz tane hamle yapacaklar biz bir hamle yaparsak ona cevap vermiş oluruz. Ekonomik olarak bazı zararlar olabilir kabul ama uluslararası ilişkiler anlamında ve yeni kapılar açılması anlamında Türkiye'nin ben çok ciddi şekilde güçlenerek çıktığını düşünüyorum. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler