YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rus turistler bu yıl da Türkiye'yi tercih etti
Rus turistler bu yıl da Türkiye'yi tercih etti
28 Ekim 2013 11:23
Ruslar, son yıllarda olduğu gibi bu yılda tatil için en çok Türkiye'yi tercih etti. Dokuz aylık dönemde 3 milyon Rus Türkiye'ye tatil için gelirken, 2013 yılında elde edilen büyümenin önemli bir kısmı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) pazarından sağlandı

Soğuk iklimin insanları Rusların en çok tercih ettiği tatil türü bu yıl da yine güneşin kışın bile parladığı, yeşili, kumu ve deniziyle ünlü Antalya oldu.

Antalya, 9 aylık dönemi yüzde 7,8 artışla tamamladı. Buradaki yüzde 18'lik büyümenin asıl kaynağı Rusya oldu. Rusya'dan oluşan artıştan Antalya yüzde 87 pay aldı.

Turizm rakamlarında şu ana kadar elde edilen genel artışın ülke çapında yüzdesine bakıldığında ise yüzde 33'ü Rusya kaynaklı gerçekleşti.

Tüm rakamlar içinde BDT pazarı

Ayrıca tüm artışın yüzde 3'ü Almanya'dan, yüzde 22'si İngiltere'den, yüzde 5'i Suriye ve yüzde 4'ü de İsrail pazarındaki canlanmadan kaynaklandı.

Antalya; Avusturya, Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, İtalya, Yunanistan ve İspanya pazarları dışında genelde büyüme gösterdi.

İsrail artıyor, İran düşüşü sürüyor

Yeniden toparlanan İsrail pazarı ise yüzde 194'lük artışla 64 bini aştı. Bu artışa karşın İran pazarındaki düşüş devam etti. Bu pazar yüzde 48 daralarak 35 bine geriledi.

İstanbul'a en çok Almanlar geldi

İstanbul'a yılın 9 aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 12,2 artarak 7 milyondan 7,9 milyona çıktı.

Bu dönemde, yüzde 9,9 büyüme göstererek 898 bin kişiyi aşan Almanya ilk sırada yer alırken Rusya da yüzde 8 büyüme ile 430 bine yükseldi.

Diğer yandan, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda gibi ana pazarlar da büyümeye devam etti. İran ve Japonya pazarlarındaki düşüş de sürdü.

Muğla'da artış yüzde 1,65

Muğla'ya yılın 9 aylık döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 1,65 artarak 2 milyon 763 bin kişioldu. Yılbaşından itibaren yüksek oranlı gerileme kaydeden İngiltere pazarı, yaz aylarında toparlanarak geçen seneyle aynı seviyelerde kaldı.

Muğla gibi İzmir de yaz aylarında toparlandı ve 9 ayı yüzde 1'lik yükselişle kapatarak 1 milyon 158 bin yabancı ziyaretçiye ulaştı. Kentin ana pazarları olan Almanya, Fransa ve Hollanda'da düşüşyaşanırken İtalya, İngiltere, Belçika ve ABD gibi pazarlarda da yükseliş oldu.

Hollanda ve İngiltere pazarlarında yüzde 1 dolayında düşüş yaşayan Muğla, Rusya başta olmak üzere BDT pazarlarında, İsveç'te, Almanya'da önemli sayılabilecek yükselişleri gördü.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler