YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rolls-Royce milli projelere talip...
Rolls-Royce milli projelere talip...
02 Aralık 2015 07:27
Uçak motorları üreticisi Rolls-Royce PLC’nin Türkiye CEO’su Patrick Regis, Türkiye’de hali hazırda çok büyük projeler yürütüldüğünü belirterek, “Biz de kuracağımız ortaklıklarla bu projelerin ortağı olmayı hedefliyoruz” dedi.

Regis, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş, (TAI) ve Aselsan gibi kurumlara hizmet verdiklerini hatırlatarak, savunma sanayiine yönelik helikopter, kargo uçağı ve jet uçakları için üretim yaptıklarını bildirdi.

Regis, “Türkiye’de hali hazırda çok büyük projeler yürütülüyor. Uçak, gemi ve helikopter tasarımları gerçekleştiriliyor. Biz de kuracağımız ortaklıklarla bu projelerin ortağı olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ilk defa kurulacak olan ‘Mükemmeliyet Merkezi’yle de Türkiye’ye katkı sağlamayı amaçlıyoruz” ifadesini kullandı.

Üretimlerinin yüzde 55’inin sivil havacılığa yönelik olduğunu, THY’ye motor ürettiklerini anlatan Regis, “2016 yılında THY’nın ana motor tedarikçisi olmak istiyoruz” dedi. Nükleer sektörde de faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Regis, “Özellikle kontrol sistemleri ve acil durum dizel motorlarının üretimini yapıyoruz. Sinop’ta planlanan nükleer santrali için, Türkiye’de birlikte parça ve kontrol sistemleri üretimini gerçekleştirmek hedefindeyiz” diye konuştu. 

En önemli müşteri

Türkiye’nin, kendileri için 4. öncelikli pazar olduğunu anlatan Regis, “Türkiye’ye bilgi transferini gerçekleştirmek istiyoruz. Buradaki tedarik zincirinden yararlanmak ve bunu daha da geliştirmek önceliklerimiz arasında” dedi. 

Milli savaş uçağı “TF-X”in de önemine dikkat çeken Regis, “İhaleyi kazanırsak planımız, uçağın motorunun yüzde 100’üne yakınını Türkiye’deki endüstriyle üretmek. Tedarik zincirinin kapasitesini ‘Mükemmeliyet Merkezi’ aracılığıyla yapmayı planlıyoruz” dedi. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler