YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rekabet Kurulu'ndan Başkentgaz kararı
Rekabet Kurulu'ndan Başkentgaz kararı
08 Mart 2013 14:41
Rekabet Kurulu, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesi kapsamında tüm hisselerinin devralınmasında sakınca bulunmadığına karar verdi.

 

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, ZEUS Aviation Services Investments B.V. tarafından yüzde 50 oranında Çelebi Havacılık Holding AŞ hissesinin halihazırda bu şirketin tamamını kontrol eden Çelebioğlu Ailesi'nden devralınması suretiyle Çelebi Havacılık Holding AŞ'nin ortak girişime dönüştürülmesi işlemine izin verildi.
 
Kurul, Evrencik Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretim Ltd. Şti'nin yüzde 50'sinin STFA Yatırım Holding AŞ tarafından, RES Anatolia Holding AŞ'den devralınması suretiyle ortak girişime dönüştürülmesi işlemine izin verdi.
 
Geliş Madencilik Enerji İnşaat Ticaret AŞ'nin yüzde 80 oranında hissesinin Global Enerji Hizmetleri ve İşletmeciliği Tic. AŞ'ye devrine de izin verilmesi kararlaştırıldı.
 
Kurul, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin tüm hisselerinin blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesi kapsamında, teklif sahiplerinden Torunlar Sanayi ve Ticaret AŞ veya Akfen Holding AŞ – STFA Yatırım Holding AŞ Ortak Girişim Grubu veya Fernas İnşaat AŞ veya Türkerler İnşaat Tur. Mad. Ener. Üretim Tic. ve San. AŞ – Gama Holding AŞ Ortak Girişim Grubu tarafından devralınması işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verdi. 
 
Kavaklıdere Şarapları AŞ, Doluca Bağcılık ve Şarapçılık AŞ ve Mey İçki Sanayi ve Ticaret AŞ/Mey Alkollü İçkiler San. AŞ'nin de aralarında bulunduğu şarap üreticilerinin yerinde tüketim noktaları ile yaptıkları münhasırlık anlaşmalarının veya fiili münhasırlığa yol açan uygulamaların grup muafiyetinden yararlandığına karar verdi.
 
Kurul, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ'nin bayilerine baskı uygulayarak Rekabet Kanununu ihlal ettiği iddiası üzerine verilen kararın Danıştay 13. Dairesinin kararı ile iptal edilmesi üzerine konuyu yeniden değerlendirdi. İnceleme sonucunda, şikayetin reddi ile soruşturma açılmamasına, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ ile bayileri arasında akdedilen sözleşmelere ise ''gazlı içecekler'' ve ''sporcu içecekleri'' pazarları bakımından bireysel muafiyet tanınmasına, ''meyve suyu'', ''paketlenmiş su'', ''buzlu çay'' ve ''enerji içecekleri'' pazarları bakımından söz konusu sözleşmelerin grup muafiyetinden yararlandığına karar verildi.
 
Kangal Termik Santrali ile bu santral tarafından kullanılan bazı taşınmazların ve maden sahalarının bir bütün halinde özelleştirilmesi işlemine izin verilmesinde sakınca bulunmadığına karar verildi.
 
 
AA
 
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler