YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rekabet Kurulundan 5 şirkete soruşturma
Rekabet Kurulundan 5 şirkete soruşturma
12 Mart 2015 20:49
Rekabet Kurulu tarafından, bilgisayar ve konsol oyunları alanında faaliyet gösteren 5 şirket hakkında soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret AŞ'nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddiası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

 

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19 Şubat 2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. AŞ, Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. AŞ, Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama AŞ, Teknosa İç ve Dış. Tic. AŞ ve Vatan Bilgisayar San. ve Tic. AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Duyuruda ayrıca şu ifadelere yer verildi: 

"Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanunun 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanunun 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler