YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Rapor seçime yetişmiyor
Rapor seçime yetişmiyor
06 Haziran 2011 09:03
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği yerli otomobille ilgili rapor çalışmasının yaz sonuna kalabileceği belirtildi.
Başbakan Erdoğan'ın ilk olarak TÜSİAD genel kurulunda gündeme getirdiği yerli otomobille ilgili rapor çalışması devam ediyor. Otomotiv üreticilerinin çatı örgütü Otomotiv Sanayii Derneği, teknik çalışmaları biten raporu seçim öncesine yetiştirmek istiyordu. Ancak uluslararası pazarlama çalışmaları nedeniyle hazırlığın yaz sonuna kalabileceği belirtiliyor.

İhracatta ekonominin lokomotifi haline gelen otomotiv sektörüne yönelik 'yerli otomobil' beklentileri sürüyor. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) üstlendiği ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak yerli üretim raporunun tamamlanması seçim sonrasına kaldı. Kanal İstanbul, İstanbul'a iki yeni şehir, Taksim'e yeni meydan, İzmir'e körfez köprüsü gibi çılgın girişimler açıklayan Erdoğan'ın rapor yetişebilseydi yerli otomobil konusunu da bu projeler arasına dahil etmesi bekleniyordu. B, C sınıfı binek otomobil ile hafif ticari araç modelleri üzerinde duran OSD, teknik detayları bitirdi ancak pazarlama stratejisi hâlâ tamamlanamadı.

OSD Genel Sekreteri Prof. Ercan Tezer, derneğin yerli otomobille ilgili çalışmasında teknik detayların ortaya çıktığını belirterek, pazarlama stratejisi, yurtdışında hangi ülkelere odaklanılacağı gibi konular üzerinde durulduğunu söyledi. Raporun seçim sonrasına kaldığını belirten Tezer, "Çalışmalar iyi gidiyor. Ancak, seçim sonrası takvim dikkate alındığında bu konunun ancak eylül gibi yeniden gündem olabileceğini düşünüyorum." dedi. Edindiğimiz bilgilere göre 'Türk malı otomobil' projesinin teknik kısmında üreticiler yer alırken pazarlama ayağı için yurtdışından bir danışmanlık şirketinden destek alınıyor. Uluslararası danışmanlık şirketinin, projeyle ilgili olarak son detaylara geldiği ancak nihai raporun yaz sonuna kalabileceği belirtiliyor.

Yılbaşında gerçekleştirilen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında sanayicilere 'Babalar, artık yerli oto üretin' çağrısı yapan Başbakan Erdoğan, bu projeye büyük önem veriyor. Strateji Belgesi'yle bu konuya doğrudan destek vereceğini açıklayan hükümet, Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde de yerli otomobili var kabul ediyor.

Ocak ayı sonunda Türk Traktör ve Hattat dışındaki 13 üyesiyle bir komite kurma kararı alan OSD, böylece Ford Otosan, Tofaş, Oyak Renault, Hyundai Assan, Mercedes-Benz Türkiye, Temsa Global, Toyota Türkiye, Karsan, Anadolu Isuzu, B.M.C., M.A.N Türkiye, Otokar ve Honda Türkiye ile birlikte Türk otomobil markası için kapsamlı bir rapor hazırlığına başladı. Tüm üyelerin görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanacak kapsamlı raporun yazdan önce tamamlanması hedefleniyordu. Rapor önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'e, daha sonra Başbakan Erdoğan'a sunulacaktı.

Hazırlanacak kapsamlı raporla ilgili olarak OSD Başkanı Kudret Önen, "Belki bir rüya, belki bir Türk markası da çıkabilir. Hepsini göreceğiz. Bir otomobilden bahsediyorsak global bir markanın tasarım ve üretiminden, en önemlisi ise dünya çapında pazarlanmasından bahsediyoruz. Hedef gelişmiş pazarlar olmalı. Bir ürünün küresel anlamda tanıtılıp, pazarlanması çok önemli. Tüm bu ince detayları tek tek araştıracağız." değerlendirmesini yapmıştı. Kudret Önen, yerli otomobil raporuyla ilgili olarak nisan ayı sonunda "Raporu 1-1,5 ay içinde sunmayı planlıyoruz." sözleriyle seçim öncesine yetişebileceğine dair mesaj vermişti. OSD, bu yıl otomotivden 1,2 milyon adet üretim, 900 bin ihracat ve 19 milyar dolar ihracat getirisi bekliyor.

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler