YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ramazan bitti, zam kapıda...
Kırmızı et fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla yurt dışından ithal edilen büyükbaş hayvanlar etin ateşini düşürmeye yetmedi.Fiyatların 15 liradan 17 liraya yükselmesi, pastırma ve sucuk fiyatlarının da artmasına neden olacağı belirtildi.
Ramazan bitti, zam kapıda...
16 Eylül 2010 / 10:52 Güncelleme: 16 Eylül 2010 / 11:03

Et fiyatlarının zamlandığı, pastırma ve sucuğa zammın kapıda olduğu bildirildi.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, yaptığı açıklamada, canlı hayvan ithalatının et fiyatlarını düşürmediğini, aksine et fiyatlarında bugünlerde artış yaşandığını belirtti.

Karkas et fiyatının 15 liradan 17 liraya çıktığını ifade eden Ünlü, şu bilgileri verdi:

''Canlı hayvan ithalatı et fiyatlarını düşüremedi. Çünkü Türkiye'ye çok az ithal canlı hayvan girdi. Kayseri'ye hiç girmedi. İthal et söylentileri et fiyatlarının daha da artmasına neden oldu. İthal et geleceği beklentisi nedeniyle malının para etmeyeceğini düşünen üretici en son Ramazan ayına kadar bekleyebildi. Ramazan ayında para edebileceği düşüncesiyle elindeki hayvanları kestirdi. Ancak, yine de üreticiler kar edemedi. Et ithalatı nedeniyle fiyatların düşmesinden korkan üretici hayvan almadı. Ramazan ayında yüklü miktarda hayvan kesilmesi nedeniyle şimdilerde hayvan sıkıntısı başladı. Bu nedenle, et fiyatları yükseldi.''

Et fiyatlarındaki artışa paralel olarak pastırma ve sucuğun da her an zamlanabileceğini kaydeden Ünlü, tüketiciye söz verdikleri için Ramazan ayında zam yapmadıklarını, ancak bugünlerde pastırma ve sucuğa zammın kapıda olduğunu sözlerine ekledi.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler